O erotických motivech v umění se dozvíte více v Divadelním sále při přednášce Smyslné linie

Galerie plastik Hořice Vás srdečně zve na přednášku Smyslné linie. O erotických motivech v umění secese a symbolismu promluví Mgr. Kristýna Hochmuth z Národní Galerie v Praze. Přednáška pořádaná u příležitosti 110. výročí založení Galerie plastik se uskuteční 29. listopadu 2018 od 17,30 hodin v Divadelním sále hořické radnice.
Na přelomu 19. a 20. století se ve výtvarném umění proměňuje přístup k erotickým námětům. Umělci začínají vizualizovat doposud tabuizovaná témata, která dříve náležela spíše do intimní sféry života. Pro ztvárnění ženského aktu již není nutné hledat záminku – nahá žena nemusí být jen Venuší, Lukrécií či Alegorií jara. Mytologické a biblické náměty zůstávají, jsou však přehodnocovány a nově pojímány. Velké oblibě se těší téma prvotního hříchu, kdy je Eva chápána jako první femme fatale.

Historička umění Kristýna Hochmuth pracuje jako kurátorka sbírky grafiky a kresby v Národní galerii v Praze. Specializuje se na umění 19. století a počátku 20. století a problematiku česko-francouzských vztahů. Jako kurátorka se podílela na řadě výstavních projektů, spolu s Annou Pravdovou připravila výstavu Bonjour, Monsieur Gaugin: čeští umělci v Bretani 1850-1950, kterou můžete vidět v Paláci Kinských na Staroměstském náměstí v Praze.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak