Nový hokejový trenér Slavie hlásí: „Chtěli bychom hrát atraktivní moderní hokej“

(Aktualizováno před )

Slavia vstoupí do nové sezony s omlazeným kádrem postaveným převážně z vlastních odchovanců, které z pozice hlavního kouče povede do prvoligových bojů Miloš Říha mladší. „Chceme využít energii mladých hráčů a dát do toho slávistické srdce,“ říká na začátku svojí nové trenérské mise.

Pane Řího, co bylo pro vás hlavním důvodem, že jste se rozhodl přijmout nabídku stát se hlavním trenérem Slavie?
Zaujala mě myšlenka obrody, která se tu chystá. Měl jsem i nějaké jiné nabídky, ale Slavia má pořád velké jméno a mně se líbila vize pracovat s mladými hráči. Proto jsem na tuto nabídku kývnul.

Co se vám vybaví, když se řekne Slavia?
Určitě tradiční klub s bohatou historií. Slavii mám v nedávné minulosti spojenou s extraligou a s tím, že tam hrála hodně vysoko. To se mi vybaví jako první a já jsem rád, že tady můžeme nastartovat nějakou přestavbu a nadechnout se opět k lepší budoucnosti.

Máte za sebou první den v nové funkci, jaké jsou vaše bezprostřední pocity?
Nechci mluvit v superlativech, ale přestože je tu opravdu hodně mladých hráčů, tak musím říct, že k tréninku zatím přistupují velice dobře a jsou pracovití. Ne vždy tomu tak u mladých kluků bývá. Realizační tým je také perfektní, mám tady z toho dobrý pocit.

Co se týká trenérského týmu, tak ve Slavii budete spolupracovat s Janem Srdínkem a Romanem Málkem…
Myslím, že naše spolupráce bude bezproblémová. S Romanem jsme se trochu znali, s Honzou vůbec, ale ještě před mým nástupem jsme spolu mluvili, probírali jsme záležitosti ohledně Slavie a myslím si, že máme podobný pohled na hokej a na to, co bychom chtěli hrát.

Jakým stylem hokeje byste se chtěli prezentovat?
Chtěli bychom hrát atraktivní moderní celoplošný hokej. Vzhledem k tomu, že mužstvo se hodně omladilo, tak chceme využít právě té energie mladých hráčů. Máme nějakou představu, důležité samozřejmě také je, jací ti jsou hráči povahově

S prací s mladými hráči máte zkušenosti ze svého předchozího angažmá v Litoměřicích. Myslíte si, že to může být svým způsobem podobné?
Na jednu stranu je to podobné v tom, že je tady také hodně mladých hráčů, na druhou stranu je tu spousta věcí jiných. Máme zde více zkušených hráčů, navíc jsou tu všichni odchovanci Slavie nebo s ní mají nějakou společnou minulost, což bych viděl jako výhodu. A ti kluci jsou pořád tady. V Litoměřicích docházelo k tomu, že se tým během sezony několikrát změnil, tvořil se znovu. Změn tam bylo hrozně moc, tady by to mělo být jiné.

Slavia před sezonou přivedla Jana Veselého, který byl v loňské sezoně nejproduktivnějším hráčem Litoměřic. Můžete tedy ve Slavii navázat na spolupráci s hráčem, kterému se pod vaším vedením v poslední době dařilo
Určitě to vnímám pozitivně. Veselý patřil poslední dvě sezony v Litoměřicím k nejlepším hráčům, na nějakou dobu si ho stáhl i Hradec. Ale samozřejmě se znám i s dalšími hráči, Martina Šagáta jsem potkal v Hradci, Martina Ondráčka v Litoměřicích, Michala Steinochera jsme měli před rokem v nároďáku. A většinu ostatních znám hokejově jako soupeře, sledoval jsem je v mládežnických soutěžích.

Jakou mají mladí hráči v týmu pozici?
Všichni mají stejnou šanci, a řekl bych, že mimořádnou šanci, dostat se do slávistického áčka. Určitě tady v minulosti taková nebyla a už ani být nemusí. Je dobře, že nemusíme řešit, že bychom tu měli devadesát procent cizích hráčů, máme tu všechno místní kluky, a to je parádní a na tom bychom to měli postavit. Na klubismu, na Slavii. A teď je na těch hráčích, jak to ukážou.

Hokej se v poslední době hodně omlazuje, trendem je dávat více prostoru mladším hráčům. Jaký na to máte pohled?
Když vidíme, jakým způsobem se prezentuje Kanada, Amerika, Finsko, Švédsko, ať už v mládežnických kategoriích nebo na vrcholové úrovni, tak díky tomu stylu hokeje se mladých hráčů zapracovává daleko více. My jsme teď na mistrovství světa dali také prosto mladým hráčům jako Hronek nebo Nečas a mělo to dobrý vliv na mužstvo. Ovšem musí k nim být zase zkušení hráči, aby jim ukázali směr, drželi kabinu a předali jim zkušenosti, které ti mladí nemají ani mít nemůžou. Ale pro vývoj hokeje je to určitě dobře. Ale samozřejmě my u takhle mladého mužstva nemůžeme nikdy vědět, co od toho čekat, bude to velmi náročné

Jaké jste dostal od vedení cíle pro nadcházející sezonu?
Šel jsem do toho s tím, že dochází k celé přestavbě klubu a bude to jakási nultá sezona, přičemž naším úsilím bude zapracovat co nejvíc kluků, ať už odchovanců nebo mládežníků. A to je hlavním cílem, výkonnostní cíl v tuto chvíli stanovený není, ale chceme samozřejmě hrát co nejvýš. My jsme se o tom bavili v takovém duchu, že se Slavia díky tomu nadechne k lepší budoucnosti. Proto tam teďka musíme dát slávistické srdce.

Převzato ODTUD

Diskuze

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz