Search
Close this search box.

Nový Bor si v květnu připomene 100 let od Rumburské vzpoury

Město Nový Bor ve spolupráci s městem Rumburk a Československou obcí legionářskou připravuje rozsáhlý vzpomínkový program u příležitosti 100. výročí Rumburské vzpoury. Ta byla největší vzpourou v českých zemích během první světové války, kdy se na téměř sedm stovek vojáků v roce 1918 vzepřelo rakouské armádě. Akce budou probíhat v průběhu května a připomenou nejen samotnou vzpouru, ale i její ozvěny historické i současné.

„Je třeba si připomínat osobní statečnost vojáků, kteří si byli vědomi, že při neúspěchu celé vzpoury zaplatí vlastním životem, přesto se vzepřeli útlaku a pokořování,“ vyzdvihl statečnost a odhodlání vojáků starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Všichni, kteří mají dostatek odvahy i fyzických sil, se mohou vydat v sobotu 12. května 2018 na 3. ročník dálkového pochodu Po stopách Rumburské vzpoury. „Z rumburského Lužického náměstí po registraci v 8 hodin vyrazí do Nového Boru po stopách vzbouřenců pěší i cyklisté, cíl je na koupališti v Novém Boru. Zde pořadatelé s občerstvením počkají na poslední příchozí do 20 hodin. Na trať se každý vydává po zvážení vlastních možností a na vlastní zodpovědnost,“ upřesňuje vedoucí odboru školství, kultury a sportu na novoborské radnici Alena Forgáčová. Při prvním ročníku vyrazilo na trať čtyřicet odvážlivců, v loňském roce jejich počet již překročil stovku.

Hned následující víkend 19. a 20. května proběhnou hlavní vzpomínkové akce. V sobotu 19. května dějištěm oslav bude Rumburk. Návštěvníci se mohou těšit na rekonstrukci bitvy československých legionářů na Transsibiřské magistrále u Zlatoustu 1918, velký pochod městem a bohatý doprovodný program. Nový Bor do sobotního programu přispěje v podvečer promítáním filmu TGM Osvoboditel režisérky Věry Chytilové v městském kině. Neděle 20. května pak bude patřit oslavám v Novém Boru. Ty začnou v 9 hodin na vlakovém nádraží, kde v roce 1938 zahájili pochod čsl. legionáři. „Kromě pochodu městem na Lesní hřbitov, kde proběhne pietní akt u pomníku rumburských hrdinů, pro návštěvníky například připravujeme setkání s dokumentaristou Stanislavem Motlem, ukázky výzbroje a výstroje legionářů i slavnostní odhalení pomníku prvnímu československému prezidentovi T. G. Masarykovi u ZŠ U Lesa,“ vypočítává Alena Forgáčová.

Po celý následující týden od 20. do 27. května si mohou zájemci přijít prohlédnout Legiovlak na vlakové nádraží v Novém Boru v rámci projektu Legie 100. Legiovlak je replikou legionářského vojenského ešalonu z let 1918 – 1920, s nímž se českoslovenští legionáři přesouvali bojem s bolševiky po Transsibiřské magistrále. Pojízdné muzeum obsahuje 13 vozů, v nichž na návštěvníky čeká věrné vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích i originální exponáty, to vše doplněné stovkami fotografií mapujících historii čs. legií. Vlaky sloužily jako pojízdná kasárna a staly se do roku 1920 domovem našich vojáků na Rusi. Prohlídky jsou zdarma a budou ve všední dny probíhat od 8:00 do 18: hod. a o víkendu od 9:00 do 19:00 hod.

Květnové oslavy završí společné setkání v den popravy vzbouřenců v Novém Boru v úterý 29. května v 18 hodin. „Po krátké besedě v Navrátilově sále se vydáme do prostoru popraviště uctít památku těch, kteří položili své mladé životy za přesvědčení o nesmyslnosti válečného běsnění a v touze po jeho ukončení,“ doplňuje Alena Forgáčová s tím, že pozvání na besedu přijal českolipský historik Mgr. Ladislav Smejkal. „Společně si tak připomeneme osudy vzbouřenců, jejich odkaz i následné budování pietních míst připomínajících tuto významnou událost s tragickým koncem,“ dodává Alena Forgáčová.

Rumburská vzpoura

Pětašedesát českých vojáků praporu 7. střeleckého pluku rakousko – uherské armády v Rumburku odmítlo poslušnost německým důstojníkům. Důvodem byly mimo jiné špatné podmínky, nedostatek jídla i to, že jim velení nevyplácelo žold. Proto 21. května 1918 obsadili velitelství, pošty, nádraží a velkou část Rumburku. Přidalo se k nim zhruba 600 vojáků a také dobrovolníků. Chtěli se spojit s českými vojáky v České Lípě, dojít do Prahy a tam dosáhnout ukončení války.

Jejich plány ale ukončil střet s vojskem pod Chotovickým kopcem u Nového Boru. Vůdce povstání Stanko Vodičku, Františka Nohu a Vojtěcha Kováře zastřelili 29. května 1918 v časných ranních hodinách, stejný den večer čekala kulka ještě na Jakuba Bernarda, Jiřího Kováříka, Jakuba Nejdla, Františka Poura, Jana Pelnáře, Antonína Šťastného a Jindřicha Švehlu. Pod novoborskou Sokolovnou, na místě posledních střetů s rebely, utrpěl smrtelná zranění Vojtěch Krumpos. Právě jeho hrob objevil vloni, po 99 letech od událostí, Josef Doškář, člen místních legionářů, na novoborském Lesním hřbitově.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient