Search
Close this search box.

Nový Bor oslaví 50 let slavného závodu Tour de Bohemia

Bohatým dvoudenním doprovodným programem pro sportovní fanoušky, pamětníky i širokou veřejnost si Nový Bor připomene 50. výročí od prvního startu slavného mezinárodního cyklistického etapového závodu Tour de Bohemia. Ten byl jedním z nejvýznamnějších sportovních podniků nejen na severu Čech, ale vysoký kredit měl v celé Evropě. Série akcí na oslavu legendárního závodu proběhne v pátek 24. 8. u městského kina a v sobotu 25. 8. 2018 na náměstí Míru. S ohledem na cyklistické závody, které budou součástí programu a odehrají se v širším centru Nového Boru, musí řidiči počítat s dopravním omezením.

„Prémiový ročník Tour de Bohemia odstartoval v září 1968 navzdory tomu, že v ulicích byly ještě tanky a transportéry po srpnové okupaci. Poté se až do roku 1996 jezdilo vždy v prvním červencovém týdnu. Unikum Bohemie bylo v tom, že start i cíl jednotlivých etap byl vždy na jednom místě, v Novém Boru. Byla závodem Světového poháru kategorie B, kam se pro cyklisty nebylo snadné probojovat, proto se na ní sjížděly jen špičky domácí i zahraniční cyklistiky. Průběh závodů denně přenášela televize, plnil domácí i světový tisk,“ připomíná historii Stanislav Valdman, který byl ředitelem posledních pěti ročníků Tour de Bohemia.

Přestože se poslední 28. ročník jel už v roce 1996, kdy Bohemia kvůli nedostatku financí skončila, je její odkaz stále živý. „Nesmazatelně se zapsala do historie města i srdcí sportovců, fanoušků tak i běžných obyvatel. Padesátileté výročí je tak ideální, jak si připomenout a oslavit tuto velkolepou sportovní akci,“ říká starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Dvoudenní sportovně společenský program zahájí v pátek 24. srpna cyklistický závod pro děti do 6 let. Startuje v 17:15 hodin v parku u městského kina a děti mohou závodit na odrážedlech, koloběžkách, trojkolkách i nejmenších kolech. Připravená je jednoduchá trasa po parkových cestách a v jejím cíli na všechny děti čeká odměna bez ohledu na umístění.

Atraktivní podívanou a dramatické sportovní výkony slibuje okruhový závod Velká cena Kolokrámu, na jehož start se postaví současná česká vrcholová cyklistická špička v 18:00 hodin před městským kinem. „Závod je zařazený do prestižní kriterijní série Giant liga 2018. Jedná se o silniční kritérium s technickou tratí, která povede okolními ulicemi, a v jeho průběhu jsou vypsaná samostatná bodovací kola,“ popisuje za pořadatele Leoš Bogar.

V souvislosti s tímto závodem je naplánovaná od 17:45 do 19:00 hodin úplná uzavírka ulic v úseku Smetanova – Hutní – Sklářská – Wolkerova – Kollárova – Dvořákova – Smetanova. Kvůli bezpečnosti závodníků zde nebude možné ani parkovat. Pořadatelé závodu proto žádají řidiče, aby si včas přeparkovali. Obyvatelé dotčených ulici budou informovat prostřednictvím letáčků.

Páteční večer bude patřit vzpomínkám. Otevře ho výstava dobových fotografií, trofejí, historických kol, dresů a dalších historických cyklistických doplňků od 19:30 hodin ve foyer městského kina. O půl hodiny později budou přímí účastníci Bohemia tour, mezi nimiž nebudou chybět takové legendy české cyklistiky jako například Pavel Doležel, Jan Smolík, Rudolf Labus, Břetislav Souček, novoborský rodák Zdeněk Janda nebo Ladislav Ferebauer, vyprávět jak o samotném závodě, tak i historky ze zákulisí. Besedu doprovodí atraktivní sestřih archivních filmových reportáží a fotografií. Navrch diváci budou mít šanci získat cenné cyklistické relikvie.

Sobotní program (25. 8.) se odehraje na novoborském nám. Míru a cyklistická veřejnost by neměla nechat kola doma. Zahájí ho v 13:30 opět dětský závod. „Vedle toho se představí sportovní legendy a účastníci všech ročníků Tour de Bohemia, proběhne jejich autogramiáda a vydají se na spanilou jízdu okolo náměstí,“ doplňuje za pořadatele Jiří Rejholec.

V 14:00 hodin odstartuje z nám. Míru legendární silniční závod DAAK Tour, kdy početný cyklistický balík vyrazí směrem na Sloup v Čechách a čeká ho náročná 80 kilometrů dlouhá trasa s cílem ve Skalici u České Lípy.

O půl hodiny později usednou na kola všechny pozvané cyklistické legendy a další účastníci závodu Tour de Bohemia a vyrazí na 25 kilometrů dlouhou trasu po okolí města. „Přidat se k nim může kdokoliv z veřejnosti, trasa je nenáročná. Uvítáme zejména cyklisty s retro vybavením,“ láká Leoš Bogar.

Sobotní program uzavře nám. Míru pro průjezd a parkování od půlnoci do 19:00 hodin. Naplánované závody a vyjížďky se pojedou za plného provozu, proto pořadatelé žádají řidiče, aby svoji jízdu přizpůsobili vyššímu počtu cyklistů v ulicích města a jeho okolí a respektovali pokyny městské policie, která bude hlavní pelotony doprovázet.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient