Search
Close this search box.

Novou automobilovou stříkačku získali hasiči z Plzně-Střed

Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje, požární stanice Plzeň – Střed má od pátku 9. března 2018 novou automobilovou stříkačku CAS 20 Scania. Klíčky od nového vozu předal profesionálním hasičům primátor města Martin Zrzavecký společně s hejtmanem Plzeňského kraje Josefem Bernardem. Zakoupení nového vozidla bylo umožněno hasičům díky finanční podpoře Plzeňského kraje ve výši 5,7 milionu korun a města Plzně ve výši 2,8 milionu korun.

„Plzeň dlouhodobě podporuje profesionální hasiče i sbory dobrovolných hasičů na území našeho města. Dotacemi se snažíme zlepšovat technické vybavení hasičů, kteří nasazují své životy pro záchranu občanů města. Je proto důležité, aby hasiči měli jednotku s patřičným vybavením. Pomoc směrem k profesionálním hasičům bude pokračovat i v dalších letech. Na březnovém zasedání schválili zastupitelé města finanční podporu HZS Plzeňského kraje ve výši 3,8 milionu korun na nový vyprošťovací automobil, nafukovací člun a zkušební zařízení pro měření dynamických parametrů vzduchových dýchacích přístrojů,“ uvedl při předání vozu primátor Martin Zrzavecký.

CAS 20 SCANIA je automobilová stříkačka pro šestičlennou posádku, schopná brodit do hloubky tří/čtyř metrů a zvládá statický boční náklon až 30 stupňů. Zásoba vody je 3500 litrů. Zásahový vůz se liší od většiny stříkaček v nástavbě vozidla. Je to řezací a hasicí zařízení COBRA, které umožňuje současně hasit i řezat proudem vody při spotřebě 60 litrů vody za minutu. Při použití přimísení abraziva může COBRA dělit materiály, jako jsou ocel, kámen, cihly, dřevo, sklo.

Umístění COBRY na vozidlo požární stanice Střed nebylo zvoleno náhodně. „Jedná se o nejvytíženější plzeňskou stanici s více než tisícem výjezdů ročně. Ve svém hasebním obvodu má tato stanice velké průmyslové podniky a logistická centra jako je areál bývalé Škodovky, nebo průmyslovou zónu na Borských polích, či historické budovy v centru města, což jsou místa, kde se nejvíce projeví potenciál zařízení schopného pronikat konstrukcemi a hasit jinak nedostupná ohniska požárů. Technický prostředek tohoto typu výrazně zvýší akceschopnost jednotky,“ vysvětlil mluvčí HZS Plzeňského kraje Petr Poncar.

V Plzni se jedná již o druhé zařízení tohoto typu a celkově čtvrté v Plzeňském kraji. Do budoucna by Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje chtěl, aby byly systémy COBRA na všech centrálních požárních stanicích v kraji.
U příležitosti předání této nové techniky pořádala v pátek 9. března požární stanice Střed Den otevřených dveří, kde si zájemci mohli nové vozidlo prohlédnout, stejně tak i celou stanici.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient