Všechny děti mají nárok na přesné informace o svém příchodu na svět – to je mottem nadace La Vida Loca v projektu Život v kufříku. Tato nadace nově spolupracuje také s Klaudiánovou nemocnicí. Cílem je, aby každé dítě, které po narození neputuje do své biologické rodiny, neztratilo informace o prvních hodinách svého života.
Až 500 dětí ročně se v ČR po narození ocitne v kojeneckém ústavu či pěstounské péči. Během prvních let života se často ocitnou hned na několika místech náhradní péče a informace spojené s tímto obdobím jsou ve většině případů nenávratně ztraceny. Díky projektu Život v kufříku mohou pěstouni, adoptivní rodiče, a především samy děti znát svůj příběh skutečně od samého začátku. Nově budou tyto kufříky dostávat i děti narozené v mladoboleslavské porodnici. Podle primářky dětského oddělení Jaroslavy Chrtkové se zde ročně narodí přibližně deset takových dětí.
„Projekt vznikl ve vinohradské nemocnici a rozhodli jsme se ho šířit po celé republice. Vždy spolupracujeme pouze tam, kde mají zájem. Záleží tedy pouze na pracovnících porodnic, jak aktivně se zapojí. Podle nás to jsou takové sudičky, které mohou miminkům do života na jejich cestu něco dát,“ řekla Iva Říhová z nadace s tím, že Klaudiánova nemocnice je 26. nemocnicí, která se do projektu zapojila.
„Snažíme se těmto dětem od prvního okamžiku informace o jejich narození schovávat. Kufříky nám rozhodně usnadní práci – můžeme miminkům všechny zajímavosti pečlivě uschovat,“ dodala lékařka Lucie Trněná, která spojení s nadací zorganizovala.
Nadace přivezla do nemocnice celkem deset kufříků, ale také kvalitní tiskárnu, aby mohly sestřičky miminka fotografovat a snímky ihned lepit do památníčku, a barvy na otisky ručiček a nožiček. V kufříku s miminkem do života putuje jeho první fotografie, otisky, základní údaje o délce a váze, barva očí, první oblečení a dudlík nebo osobní přání do života od sestřiček, které se o miminko staraly. Další drobnosti jsou již na aktivitě sestřiček – někde například dávají noviny s datem narození miminka.
Každé dítě má nárok na přesné informace o své minulosti a rodině. Toto právo vnímají děti žijící v bezpečí vlastních rodin jako samozřejmé, svou minulost znají a události minulé si mohou vysvětlovat s ohledem na přítomnost. Děti odloučené od svých biologických rodin tuto příležitost často nemají, mohly zažít změnu rodiny, sociálních pracovníků, domova i okolí. Jejich minulost může být ztracena a zapomenuta. Pro takové děti se může stát citový a sociální vývoj přinejmenším obtížný, což může mít negativní vliv na vytváření jejich identity. Hlavním partnerem je Nadace ČEZ, dále firma Kazeto a desítky dobrovolníků ze celé ČR. Více informací o projektu najdete na www.nflavida.org.