Search
Close this search box.

Nové zařízení pro lidi bez domova otevřeli v Šumperku

V pondělí 19.března 2018 zástupci Armády spásy, hejtman Olomouckého kraje a místostarosta města Šumperka slavnostně otevřeli speciální a unikátní zařízení pro lidi bez domova – Domov Přístav Šumperk. Jedná se o vůbec první zařízení tohoto typu v kraji.

Jsme velmi šťastni, že se nám podařilo dojít k tak, pro nás, významné události, jako je právě otevření již čtvrtého Domova Přístav, který provozuje Armáda spásy. Činnost této sociální pobytové služby Domov se zvláštním režimem bude zahájena dne 20.3.2018, kdy v našem Domově Přístav uvítáme první klienty. Jedná se o novou sociální službu s kapacitou 34 lůžek a bude poskytována v budově bývalé učňovské školy, o jejíž celkovou rekonstrukci se zasadilo město Šumperk,“ vysvětluje David Jersák, oblastní ředitel Armády spásy pro Střední Moravu.

Domov se zvláštním režimem je určen mužům a ženám starším 26 let, kteří se nacházejí v nepříznivé sociální situaci, spojené se ztrátou bydlení, a z důvodu nepříznivého zdravotního a sociálního stavu nejsou schopni zvládat nároky spojené s běžným fungováním ve společnosti. Zájemci o službu budou moci přicházet z pobytu v nemocnici, léčebny dlouhodobě nemocných, z jiných sociálních služeb, ale i z rodin nebo z ulice. „Cílem Domova Přístav je poskytnout klientům podmínky žít důstojný a kvalitní život. Klientům služby nabídneme prostor, aby měli možnost si v co největší možné míře zachovat fyzickou a psychickou soběstačnost,“ vysvětluje David Jersák.

O důležitosti zařízení v kraji hovoří i jeho hejtman Ladislav Okleštěk. „Olomoucký kraj projekty v sociální oblasti aktivně podporuje, významnou investici chystáme například na sousedním Zábřežsku a rádi pomáháme i zde v Šumperku. Chci radnici poděkovat za skvělou práci při přípravě a realizaci nového domu se zvláštním režimem a Armádě spásy
popřát do budoucna klienty, kteří její bezvadnou péči ocení.“

Přínos pro město Šumperk vysvětluje i jeho místostarosta Tomáš Spurný. „V souvislosti s průběžným stárnutím obyvatel bez přístřeší nacházejících se v nepříznivé sociální situaci dochází k tomu, že jsou tyto osoby v důsledku svého špatného zdravotního stavu z poskytování sociálních služeb vyloučeny. Na výše uvedenou potřebu jsme jako město reagovali zajištěním sociálních služeb pro nesoběstačné osoby v nově zřízeném Domově se zvláštním režimem pro osoby bez přístřeší. Zařízení je vybudováno v nevyužívaném objektu bývalé školy. Věřím, že domov bude sloužit nejen občanům města, ale i občanům z celého Olomouckého kraje, neboť zařízení tohoto typu je v celém kraji jediné. Jsem rád, že nám na vybudování domova přispělo nemalou finanční částkou Ministerstvo práce a sociálních věcí. Bez dotace by bylo velmi problematické domov zřídit sdělil,“ místostarosta Spurný.

A proč právě název Domov Přístav? „Vnímáme, že tak jako loď dopluje po náročné plavbě do bezpečného přístavu, tak i lidé, rovněž plující komplikovaně životem, doplují do bezpečí Domova Přístav,“ dodává David Jersák.
Armáda spásy provozuje Domovy Přístav i ve Frýdku Místku a dvě v Ostravě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient