Nové vedení Hradce Králové postaví stadion a chce změnit projekt ZUŠ

Nové vedení Hradce Králové chce změnit přístup k rekonstrukci Základní umělecké školy (ZUŠ) Střezina. Plán s náklady téměř 200 milionů korun s DPH považuje za megalomanský. V projektu stavby nové fotbalové arény zhruba za 400 milionů korun bude radnice pokračovat. Vyplynulo to z vyjádření představitelů vedení města na středeční tiskové konferenci. Od konce října v Hradci Králové vládne koalice ANO, ODS a Změny pro Hradec.

Přestavba Střeziny začala v lednu, ale práce nabraly několikaměsíční zpoždění a radnice se rozhodla pro ukončení smlouvy se stavební firmou Prima. Ta na konci června od kontraktu sama odstoupila, zdůvodnila to špatnou projektovou dokumentací předloženou městem. Bývalé vedení města navrhlo, že v rámci smírného ukončení kontraktu radnice firmě dá 8,5 milionu korun.

Podle náměstkyně primátora pro majetek Věry Pourové (ANO) byl projekt přestavby Střeziny megalomanský a měl zásadní vady. „Musí se to dodělat, nejlepší cesta by zřejmě byla přehodnotit projekt,“ řekla. Město podle ní ale bude muset navázat na to, co na Střezině již bylo rozbouráno.

Dohodu o vyrovnání s firmou, kterou navrhlo bývalé vedení města, nepovažuje primátor Alexandr Hrabálek (nestr. za ODS) za šťastnou. „Nejsem přesvědčena, že bychom měli jít touto cestou,“ dodala Pourová s tím, že město o věci jedná s právním zástupcem firmy Prima. Náměstkyně nevyloučila, že kauza nepovedené přestavby Střeziny by mohla mít kvůli možným pochybením dopad i na některé pracovníky magistrátu.

Soutěž na stavbu nového fotbalového stadionu město vypsalo 31. října, tedy den po ustavujícím zasedání zastupitelstva. Nové vedení města tak již nemělo možnost soutěž ovlivnit. „Jsme poněkud v pasti. Cosi bylo nastoleno bez naší možnosti ovlivnit věc a teď už v tom vlaku musíme jet,“ řekla Pourová. Město se podle ní bude snažit, ač v tísni, najít možnosti, jak stavbu financovat i z jiných zdrojů než jen z městského rozpočtu. Z výše nákladů stavby byla Pourová podle svých slov šokována.

Rušit tendr radnice nemíní. Zadavatel totiž může soutěž zrušit jen ze zákonem daných důvodů, a nemůže tak učinit z vlastní libovůle.

Nynější soutěž na stadion je druhou v pořadí. Původní tendr vypsaný v červenci zastupitelé v září zrušili kvůli chybě administrátora soutěže. Zároveň rozhodli o vypsání nové soutěže. Soutěž má dvě kola. V nynějším prvním kole budou uchazeči prokazovat kvalifikační předpoklady. Přihlášky mají podat do 4. prosince. Ve druhém kole již budou uchazeči předkládat cenové nabídky.

Stavba stadionu má být největší investicí města za poslední roky. Zhruba 15 let připravovaný stadion má stát na místě již nevyhovujícího všesportovního stadionu z roku 1960.

Soutěž je vypsána na stavbu dvou tribun, nové hrací plochy, parkoviště a osvětlení ve tvaru pro stadion typických lízátek. V hlavní západní tribuně má být zázemí pro klub, hráče, novináře a fanoušky. Severní tribuna bude za brankou ve směru od Orlice. Stavba zbylých dvou tribun by měla přijít na řadu později, podle finančních možností města. Stadion pro 10.000 diváků by měl sloužit i jako multifunkční aréna pro pořádání kulturních akcí pod širým nebem.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient