Nová výstava Pracovna republiky představí historii meziválečné Plzně

Výstavu věnovanou architektuře Plzně v letech 1918 až 1938 připravila Západočeská galerie v Plzni. Expozice nazvaná Pracovna republiky, která je k vidění ve výstavní síni „13“ až do 24. února 2019, nabízí ucelený pohled na architekturu a urbanismus meziválečné Plzně. K vidění jsou původní dokumentace staveb a částí města, modely objektů, fotografie dokončených staveb a jejich souborů, snímky letecké i pohledy do interiérů, vystaveným unikátem je i desítky let ztracený územní plán města. Z vedení krajské metropole výstavu v úterý slavnostně zahájil primátor Plzně Martin Baxa, přítomen byl i jeho náměstek Michal Vozobule.

„Výstava Pracovna republiky je pro mě svým způsobem ohromující svou komplexností a objevností, protože zařazuje vývoj Plzně v daném dvacetiletí právě do souvislostí územního rozvoje, urbanismu a pozitivních tendencí, které se tu tehdy objevily a v mnoha ohledech mohou být inspirativní i pro dnešní dobu,“ řekl při vernisáži primátor Martin Baxa. Kromě významných architektů a dalších odborníků dané doby zmínil i jméno prvorepublikového primátora Luďka Pika, jenž stál v čele Plzně v letech 1919 až 1938. „Jsem přesvědčen, že nebýt jeho, tak by se řada událostí v dané době neodehrála,“ doplnil.

„Tento projekt je o fenoménu Plzně a o lidech, kteří v ní v meziválečném období žili, je o fenoménu města, o urbanismu a architektuře, a o Plzni jako o jednom z významných fenoménů první republiky. Plzeň byla průmyslovým a pivovarnickým gigantem a měla velký vliv na to, že Československo v meziválečném období patřilo mezi nejvyspělejší státy tehdejší Evropy,“ zmínil ředitel Západočeské galerie Roman Musil.

Expozice, kterou připravil kurátor galerie Petr Domanický, věnuje pozornost významným osobnostem, jež měly k Plzni tvůrčí vztah a současně je jejich význam nadregionální. Patří mezi ně světoznámý architekt Adolf Loos a okruh jeho spolupracovníků, dále Jan Gillar, Josef Špalek, Karel Honzík, Jan Víšek. Výstava také připomíná vznik ohniska moderní architektury v Plzni, kde díky městskému stavebnímu úřadu a pedagogickému sboru průmyslové školy působila řada schopných architektů, jako byl Hanuš Zápal, Otakar Gschwind, Václav Klein, Bohumil Chvojka, Rudolf Černý či Jaroslav Čada. „Návštěvníci se dozvědí i o práci soukromých projektantů Leo Meisla, Václava Neckáře a Františka Němce,“ uvedl Petr Domanický. Do expozice zahrnul také téma urbanismu, přípravy generálního regulačního plánu Plzně a snažil se popsat specifickou situaci Plzně vycházející z průmyslového charakteru města. „Šlo předně o unikátní snahu o postupné vyrovnání s chybnými řešeními založenými ve druhé polovině 19. století. Výsledkem bylo vymísťování průmyslu z centra a postupná přestavba jeho partií včetně razantních rekonstrukcí a revitalizací,“ doplnil kurátor.

K výstavě byla vydána stejnojmenná publikace. Pro rok 2019 má Západočeská galerie v Plzni v plánu připravit výstavu o plzeňské architektuře v následném období let 1939 až 1950, které podle Petra Domanického zajímavou prvorepublikovou éru do značné míry negovalo a zavinilo současný stav města i jeho nízký stupeň poznání.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak