Nová kaplička ve Šternberku bude zasvěcena P. Marii

Spolek prohlubování česko-německých vztahů ve spolupráci s městem Šternberk srdečně zvou všechny občany na slavnostní požehnání a předání nové kaple zasvěcené Panně Marii veřejnosti. To se uskuteční ve středu 12. září v 15 hodin v Uničovské ulici.

Tato drobná sakrální stavba prodělala zásadní proměnu: ze staré se doslova stala nová.

„Zveme i sponzory, kteří svým finančním příspěvkem umožnili i s městem Šternberkem tuto realizaci,“ dodal předseda spolku Vilém Zlamal.

Město na kapli přispělo 100 tisíci korunami.

Zajímavostí je, že kaplička byla postavená úplně nová, a to na místě kaple původní z první poloviny 18. století, která musela být z důvodu špatné statiky stržena.

Z historických pramenů se podařilo zjistit, že původní kapli nechal postavit na své náklady vážený šternberský měšťan a vrchní liechtensteinský úředník Antonín Heinrich, který v polovině 18. století spravoval šternberské panství. Povolení ke stavbě kaple je datováno 3. dubna 1752 ovšem s podmínkou, že kaple nebude sloužit ke konání mší svatých, a to dokonce pod hrozbou jejího zboření. Tehdejší probošt augustiniánské kanonie Jan Josef Glätzel se totiž obával, že by konání bohoslužeb v nové kapli mohlo odlákat věřící z farního kostela, který kanonie spravovala.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.