Noční požár truhlárny v Kadově si vyžádal dvacetimilionovou škodu

Informaci o požáru přijali hasiči v pátek 30. listopadu čtyři minuty po 22. hodině. Z písecké stanice byla na místo povolána automobilová plošina. Operační důstojníci vzhledem k rozsahu požáru a počtu povolaných jednotek vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu.

Po příjezdu na místo a průzkumu velitel zásahu podal zprávu, že se jedná o požár truhlárny a dílen, jež jsou provozována v rekonstruovaném bývalém kravíně. Požár zasáhnul objekt o půdorysu 20 x 60 metrů kompletně. Celá budova byla v době příjezdu hasičů v plamenech. Uvnitř nebyla žádná osoba, nikdo nebyl zraněn.

Velitel zásahu si vyžádal jako posilové jednotky další cisterny. Celkem se na požářišti pohybovalo více než desítka cisteren, dopravních automobilů a automobilová plošina.

Zásah hasičů spočíval nejen v likvidaci samotného požáru, ale zároveň v zabránění šíření požáru na sklad stavebně bezprostředně navazující na hořící truhlárnu. Zásah hasiči vzhledem k tomu, že se u truhlárny propadla střecha, vedli vně objektu a z plošiny. Teprve krátce před půl druhou noční byla nahlášena lokalizace požáru, tzn. požár se dále nešířil a byl pod kontrolou zasahujících hasičů. Následovalo rozebírání konstrukcí a dohašování. Navazující sklad pilin a řeziva se podařilo před požárem uchránit. Po čtvrté hodině ranní začal velitel zásahu postupně jednotlivé jednotky vracet zpět na jejich základny.

Požár ještě není zcela uzavřen. Na požářišti se v sobotu (1. prosince) sjeli vyšetřovatel územního odboru, krajský vyšetřovatel a metodik pro zjišťování příčin vzniku požáru. Z hasičských jednotek byli na místě blatenští profesionální hasiči a dobrovolní hasiči obce Bělčice, kteří požářiště monitorují a případně dohašují.

Zásah hasičů po celou noc komplikovalo počasí – padající sníh a mráz. Pro hasiče byl zásah velmi náročný především proto, že hasební voda neodtéká, ale zamrzá jak na hašeném objektu, tak na požární technice a přístupových cestách. Hasiči se proto na požářišti musí pohybovat velmi opatrně.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.