Search
Close this search box.

Neznámý lapka ukradl z muzea ve Slaném dva kalichy bezmála za půl milionu

Minulý pátek přijali kladenští kriminalisté oznámení od ředitele muzea ve Slaném, že byly během výstavní expozice odcizeny starožitné poháry. Ke krádeži došlo někdy mezi 12. – 17. srpnem letošního roku. Neznámý pachatel z výstavy věnované rodu Martiniců odcizil dva stříbrné pozlacené kalichy, pocházející z majetku piaristické kaple. Tyto byly umístěny ve skleněné vitríně, která byla zabezpečená proti vniknutí vruty.

Kalichy byly vyrobeny v letech 1665 až 1723. Oba jsou stříbrné pozlacené, větší je zdoben filigránovou ozdobou po celé vnější ploše. Kupa má průměr 10 cm, noha rozšířena do šesti polooblouků má průměr 16,5 cm. Výška tohoto kalichu je 28 cm. Mezi filigránovou výzdobou jsou bohatě rozmístěny české granáty a polodrahokamy. Na šesti porcelánových oválech jsou v horní části číše zobrazeny postavy sv. Kryštofa, sv. Antonína a sv. Anny. Dole na noze pak obrazy sv. Františka, Panny Marie a Spasitele. Jemná filigránová výzdoba je řešena v rostlinném zpracování, vinných listů, hroznů a květin.

Menší kalich je 18 cm vysoký, posazený na kulaté noze bohatě zdobený tepaným listovým dekorem (palmetou). Základna nohy je 11 cm. Kupa ve tvaru obrácené hrušky je ozdobena drobnými vryty listů o průměru 3 cm. Rozevřený kalich je silně zlacený, hladký, s označením značky výrobce CB. Spodní polovina nádoby je ozdobena pláštěm, který je přinýtovaný z tepaných stříbrných květů a listů. Průměr rozevřeného kalichu je 11 cm.

Škoda byla vyčíslena na 450 000,- Kč.

Případ je vyšetřován jako zločin krádeže a pachateli hrozí trest odnětí svobody na dva roky až osm let.

Aby se podařilo zloděje vypátrat, přivítali by vyšetřující policisté informace o podezřelém pohybu osob ve výše uvedeném muzeu to během inkriminované doby od 12. do 17. srpna 2018.

Také je pravděpodobné, že se pachatel bude snažit tyto starožitné kalichy rozprodat. Je možné, že se objeví na různých burzách, či je zloděj bude nabízet na internetových prodejních portálech.

Jakékoliv poznatky mohou svědci sdělit policistům osobně na Územní odbor Kladno – služba kriminální policie a vyšetřování, nebo telefonicky na čísle 974 873 321. Samozřejmě je možné využít i bezplatnou linku 158.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním: na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient