Nezaměstnanost v Česku je nejnižší za posledních dvacet let. Chybí však pracovníci

Podle Úřadu práce ČR byla v květnu nezaměstnanost v naší republice na třech procentech, což je vyrovnání čísel z roku 1997. V dubnu to bylo ještě 3,2%.

Ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková si to vysvětluje sezónními prácemi, které v tuto chvíli pravidelně nastávají. „Především ve stavebnictví, v gastronomii a cestovním ruchu, zemědělství, zahradnictví, lesnictví, lázeňství či těžbě.“ Sadílková předpokládá, že by se mohla nezaměstnanost ještě v dalších měsících snížit.
Druhým důležitým faktorem snižování nezaměstnanosti je to, že se české ekonomice dlouhodobě daří. V tuto chvíli je míra nezaměstnanosti v České republice nejnižší v celé Evropské unii.

Špatnou zprávou však je, že tři procenta nezaměstnaných jsou většinou lidé, kteří nemají příliš ochotu pracovat či mají velmi nízké vzdělání, zastaralou kvalifikace či nedostatek praxe. Úřad práce se je proto snaží finančně podporovat rekvalifikačními kurzy. Pokud někdo projeví zájem, jde zpravidla o kurzy počítačových dovedností, účetnictví, svářečství nebo řidičské kurzy.
Přesto podle ekonomů nezbude nic jiného než pokračovat v přijímání zahraničních pracovníků, kteří budou ochotni dělat práci, která Čechům „příliš nevoní“.

Během května došlo ke snížení nezaměstnanosti u všech 77 okresů České republiky. O rekordních 19, 9 % se tak stalo v Prachaticích, ke dvacítce se to příblížilo i v Jindřichůvě Hradci (o 18,9 %), hezká čísla vykazuje i Jeseník (o 15,5 %).

Co se týká celkové nezaměstnanosti, nejlépe jsou na tom v okresech Rychnov nad Kněžnou a Praha-východ (oba 1,1 %), Jindřichův Hradec (1,3 %), Pelhřimov a Jičín (oba 1,4 %), Písek, Benešov a Plzeň-jih (shodně 1,5 %).

Naopak nejvyšší je v tradičních oblastech. Karviná (7,2 %), Most (6,6 %), Ostrava-město (6 %), Bruntál, Ústí nad Labem a Chomutov (všichni 5,4 %), Znojmo (5 %), Jeseník (4,8 %) a Hodonín (4,7 %).

Zaměstnavatelé měli během května zájem především o dělníky, ať už montážní či v oblasti výstavby. Dále byli vyhledáváni pomocníci ve výrobě, uklízeči a pomocníci v hotelích. Velká poptávka byla i po řidičích nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.