Search
Close this search box.

New York Times tvrdí: Čeští vojáci jsou vyšetřováni z umučení afghánského atentátníka

Americký deník New York Times uvedl zprávu, že jsou američtí a čeští vojáci vyšetřováni kvůli smrti afghánského vojáka, který letos v říjnu na základně Šindánd v provincii Herá zastřelil českého psovoda Tomáše Procházku.
Afghánského vojáka Vahidulláha Chána během zatčení zmlátili, uvedl americký deník.
Mluvčí americké mise plukovník Dave Butler potvrdil, že se smrt afghánského atentátníka vyšetřuje a případný viník bude potrestán, další podrobnosti však odmítl uvést.
Jan Pejšek, mluvčí českého ministerstva obrany uvedl, že armáda rozhodně odmítá obvinění, že by se čeští vojáci podíleli na Chánově smrti. „Probíhá standardní vyšetřování ohledně útoku na základně, do kterého jsou zapojeny všechny zúčastněné strany.“

Afghánský voják Chán při střelbě zabil Procházku a zranil další dva české vojáky. Podle New York Times byl Chán předan po několika hodinách afghánské armádě zmlácený a v bezvědomí. Brzy poté zemřel. To že byl Chán umučen si myslí i Vakil Ahmad Karochi, který je členem provinční rady v Herátu. „Zatím víme, že ten voják zemřel na následky mučení. Předtím, než byl předán afghánským silám, byl zmlácen.“ Navíc dodal, že netuší, zda na tom mají větší vinu čeští či američtí vojáci.

Zpráva o umučeném afghánském vojákovi se do New York Times dostala poté, co obdržela od Chánovy rodiny fotku svého umučeného rodinného příslušníka. „Když jsme ho omyli, neměl žádné střelné zranění, ale celé jeho tělo bylo potlučené,“ řekl Chánův otec Sajíd Rahman.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient