Není reprezentant jako reprezentant

Skeleton není sport, o kterém by se psalo na na titulních stránkách novin či se mu věnovalo každodenní pozornost. Proto možná sportovním fanouškům unikla informace, že by Českou republiku měla od nové sezony reprezentovat v tomto sportu Anna Fernstädtová, která dosud oblékala německou kombinézu.

I když už má Fernstädtová za sebou pětileté působení v německé reprezentaci, neměl by to být velký problém, aby jezdila za naši zemi, protože je rodačka z Prahy.

Podobnou informaci zaznamenali i fanoušci plavání, kteří na nedávném mistrovství ČR sledovali skvělé výkony okořeněné novými českými rekordy u Aniky Apostalonové. Nevěřícně možná koukali i představitelé českého plaveckého svazu, kteří musí rychle udělat všechny možné kroky, aby mohla za Českou republiku startovat na blížícím se ME konaném v skotském Glasgow. Mimochodem, Apostalonová je dcera Češky a Řeka a české občanství má teprve od podzimu.

Další českou sportovkyní, která by třeba jednou mohla pro Česko vozit medaile a má jednoho z rodičů cizince, je atletka Kristiina Mäki. Už příjmení napovídá, že jeden z rodičů (otec) pochází z Finska. Mäki už je několik let držitelkou českých rekordů na tratích 2000, 3000 a 5000 metrů.

Tyto závodnice (a určitě bychom našli i další případy) český sport může jenom přivítat. A tím, že se v Čechách narodily anebo mají jednoho z rodičů Čecha, neubírá nic na smyslu soutěžení mezi jednotlivými reprezentacemi.

Avšak úplně ne ideální situace je, když např. basketbalista hraje několik let v české lize a to mu stačí, aby mohl hrát za naší zemi. Ano, může to být posila, ale pak už to není o tom zmiňovaném klání mezi reprezentacemi.

Hodně smutný pohled byl třeba na pořadí ME ve stolním tenisu v roce 2013, kdy se mezi posledních osm dostalo sedm naturalizovaných Asiatek. Ve své domovině by neměly šanci se ve velké konkurenci prosadit, ale v Evropě to pro ně není žádný problém. Jak k tomu ale přijdou “pravé” Evropanky…

Zkrátka nezáleží na tom, jestli je reprezentant černej, bílej, žlutej, podstatné by však mělo být to, zda se v té dané zemi narodil či z ní pochází jeho rodiče.

Pro některé podíviny bylo těžké přijmout např. to, že za českou fotbalovou reprezentaci nastupuje hráč černošského původu Theodor Gebre Selassie. Jenže on se narodil v Třebíči české matce, takže zde je to bez diskuse.

Na závěr ještě vysvětlení pro ty, co nevědí, co je skeleton: Je to podobné bobování v tom, že se také jezdí v tzv. korytu, ale zde závodník leží na saních, na břiše, hlavou dopředu a sám.

Scroll to Top
Web spravuje Webklient