Nemocniční miniškolka Beruška je plná, funguje už 4 roky

Nemocnice TGM Hodonín nabízí svým zaměstnancům už 4 roky příjemný zaměstnanecký benefit – firemní miniškolku pro nejmenší děti zaměstnanců. Dětská skupina Beruška totiž funguje už pro děti od jednoho roku. Vedení nemocnice se tak rozhodlo podpořit maminky zdravotnice a ulehčit jim od starostí s umístěním svých dětí do klasické mateřské školky. A zajímavá služba navíc, vytvořená z iniciativy nemocnice z vlastních prostředků a od září 2018 také podpořená dotací z operačního programu Zaměstnanost (MPSV), se líbí. Všech šest míst ve firemní „miniškolce“ je totiž obsazených. Podobný benefit je přitom v rámci zdravotnických zařízení Jihomoravského kraje zcela výjimečný.

Dětská skupina Beruška je registrovaná na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Iniciativu velmi vítá také zřizovatel NTGM – Jihomoravský kraj, který také od roku 2016 provoz Berušky dotoval.

„V rámci zdravotnických zařízení našeho kraje jde skutečně o ojedinělou záležitost, která je pro zaměstnance příjemným bonusem. Spokojení pacienti, ale i zaměstnanci, jsou pro nás prioritou,“ komentoval radní JMK pro zdravotnictví Milan Vojta. Jeho slova potvrzuje i vedení nemocnice.

„Impulsem k vytvoření tohoto benefitu pro naše zaměstnance bylo především ulehčit jim od starostí s umístěním svých dětí do MŠ. A také umožnit rodičům, kteří jsou zaměstnanci nemocnice, zapojit se dříve do pracovního poměru a sladit tak soukromý a pracovní život,“ přiblížila náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Mgr. Naděžda Kwašniewská.

Skupinka je podle ní situovaná pro 6 dětí ve věku jednoho do šesti let. „Pracovní doba je sice nastavená od 6:45 do 15:30 hodin, pokud ale rodič potřebuje, rádi mu naše pečující osoby vyjdou vstříc a přizpůsobí svoji pracovní dobu přání rodiče,“ uvedla náměstkyně. O děti v době provozu pečují dvě tzv. pečující osoby. Strava se přitom kompletně připravuje ve stravovacím provozu nemocnice – a to dle platných předpisů. Rodiče ale mají možnost zajistit svému dítěti individuálního stravování. Pokud tedy chtějí, mohou mu přinést vlastní stravu z domova. Každé dítě má v Berušce svoji obrázkem označenou skříňku, postýlku i hygienické pomůcky.

A jaká je filozofie dětské skupiny? „Stavíme na oboustranné důvěře, otevřenosti, vstřícnosti a respektu mezi rodiči a pečujícími osobami. Díky individuálnímu přístupu ke každému dítěti vytváříme láskyplné a harmonické prostředí s cílem uspokojit všechny jejich potřeby a poskytnout potřebný pocit bezpečí. V průběhu dne střídáme různé aktivity,“ uvádí Bc. Eva Mráziková, která o děti ve firemní miniškolce pečuje. Vše probíhá formou hry a nápodoby. „Našim cílem je podpora všestranného rozvoje dítěte a zabezpečení jeho fyzické a psychické pohody. Chceme, aby se děti u nás cítily jako doma, zažívaly radost, pohodu, porozumění a laskavost,“ doplňuje její kolegyně Iveta Bognárová.

Děti v Berušce také navštívil v tomto týdnu ředitel Nemocnice TGM Hodonín Ing. Antonín Tesařík. „Přesvědčil jsem se, že děti jsou tady velmi spokojené a rozhodně se tady nenudí. Na hraní mají v případě dobrého počasí vyčleněný i venkovní prostor, sama školička je velmi dobře vybavená. Nejmladší holčička ve skupině má 2 roky. A protože sám mám dvě malá předškolní vnoučátka, s chutí jsem si s dětmi popovídal o zvířátkách z pohádkové knížky, nakreslil jim na přání sovu a pejska a slíbil, že se za nimi zase přijdu podívat,“ popsal ředitel zařízení svou návštěvu. Ještě doplnil, že projekt je financován s pomocí Evropského sociálního fondu – Operační program Zaměstnanost, který na provoz přispívá částkou 1mil. Kč za rok. Výhodou pro rodiče je podle něho i úhrada za služby s platbou celkem 800,- Kč za měsíc.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.