Nemocnice v Písku očkuje proti chřipce

Písecké očkovací centrum plní zájemci o vakcínu proti chřipce. Právě podzim je totiž nejvhodnějším časem k očkování proti této stále velice podceňované infekci, kterou ročně onemocní téměř každý čtvrtý Čech. Vyhnout se riziku nákazy je přitom možné pro každého dostupným očkováním. Vakcíny proplácejí svým klientům prakticky všechny tuzemské zdravotní pojišťovny.

„Nyní je pravý čas na očkování. Vakcína začíná chránit před onemocněním zhruba za čtrnáct dní a tato ochrana trvá od šesti do 12 měsíců. Vakcína má jen velmi vzácně vedlejší účinky a je tedy vhodná také jako prevence pro ekonomicky činné lidi, pro které může být nemoc problémem v zaměstnání. Očkovacích látek máme k dispozici dostatek,“ uvedla vedoucí lékařka Očkovacího centra při Infekční ambulanci Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Květoslava Batistová.
Očkovací centrum při Infekční ambulanci Nemocnice Písek, a. s., je zřízeno od roku 2009. Očkuje se vždy ve čtvrtek od 13:00 do 15:00, a to po telefonické domluvě (v odůvodněných případech lze zájemce objednat i na jiný den). Vedle chřipky se očkuje proti klíšťové encefalitidě, virové hepatitidě, meningokokové meningitidě a dalším onemocněním. „V těchto dnech očkujeme zaměstnance nemocnice proti chřipce a tutéž vakcinaci nabízíme i veřejnosti,“ sdělila Květoslava Batistová.

Očkování je nejdůležitější metodou prevence chřipky. Jeho účinnost byla opakovaně prokázána a pohybuje se od 70 do 90 procent. V současné době činí proočkovanost české populace přibližně pět procent, což je hluboko pod doporučením Světové zdravotnické organizace (WHO). Chřipka je onemocnění vysoce nakažlivé. K jejím příznakům patří vysoké teploty, třes zimnice, bolesti hlavy, kloubů, svalů, očí, celková únava, nevolnosti, zažívací problémy, bolest a pálení v krku, suchý kašel či bolest za hrudní kostí. Přenáší se buď přímým vdechnutím kapének z okolí již nemocné osoby, nebo kontaktem s virem například na klice od dveří nebo kapesníku, které kontaminovala nakažená osoba. K nejzávažnějším komplikacím chřipky patří těžký zápal plic a zánět srdečního svalu. Nejohroženější skupinou jsou malé děti, senioři a lidé trpící jinými chronickými nemocemi.

Písecké očkovací centrum se také zaměřuje na očkování a poradenství před výjezdy do zahraničí. Je umístěné v poradně infekční ambulance. Zájemci se mají dostavit do centra vždy 6 až 8 týdnů před plánovanou cestou do zahraničí, kde se sestaví individuální očkovací plán, protože mnohé vakcíny nelze aplikovat současně. Centrum v této souvislosti provádí poradenství před výjezdem do zahraničí, očkování proti žluté zimnici, tyfu, choleře, hepatitidám, meningokokům. „Zajišťujeme vystavení mezinárodního očkovacího průkazu, předpis léků proti malárii,“ řekla Květoslava Batistová.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak