Nemocnice Třebíč připomene Mezinárodní den ledvin

Nemocnice Třebíč screeningovou akcí připomene dne 8. března 2018 Mezinárodní den ledvin. Dialyzační středisko a nefrologická ambulance nabídne zdarma všem zájemcům jednoduché vyšetření, které může upozornit na případnou dysfunkci ledvin. Chronická onemocnění tohoto životně důležitého orgánu přitom postihují až 10 % populace a jsou stále častější i u velmi mladých lidí.

Nemocnice Třebíč screeningovou akcí připomene dne 8. března 2018 Mezinárodní den ledvin. Dialyzační středisko a nefrologická ambulance nabídne zdarma všem zájemcům jednoduché vyšetření, které může upozornit na případnou dysfunkci ledvin. Chronická onemocnění tohoto životně důležitého orgánu přitom postihují až 10 % populace a jsou stále častější i u velmi mladých lidí.

V tomto roce připadá Světový den ledvin a Mezinárodní den žen na ten samý den. Je tak příležitost poukázat na důležitost zdraví žen s důrazem na zdraví ledvin. Třináctý Světový den ledvin tak poukazuje globálně na nutnost dostupnosti a rovnoprávného přístupu ke zdravotní výchově a vzdělávání, ke zdravotní péči a prevenci onemocnění ledvin pro všechny ženy a dívky na celém světě.

„S celosvětovým zaměřením akce jednoznačně souzníme, ale určitě to neznamená, že by měli muži zákaz vstupu. Pro všechny platí stejně, že čím dříve je případné onemocnění diagnostikováno, tím je léčba účinnější a je reálnější možnost úplného uzdravení,“ uvádí specialistka MUDr. Hana Chmelíčková.

Vyšetření by měli absolvovat především ti, kteří mají vysoký tlak, cukrovku, kouří a v jejichž rodině se už dříve nemoci ledvin vyskytly. U těchto skupin je výskyt jednoznačně častější.

„Onemocnění se nemusí v počátku nijak projevovat, mezi zjevné projevy pak může patřit bolest břicha nebo v zádech, krev nebo zákal v moči, otoky, svědění kůže, chudokrevnost a vysoký tlak,“ doplňuje MUDr. Edita Richterová, náměstkyně pro léčebnou péči Nemocnice Třebíč.

Ambulance pro Den ledvin bude otevřena v přízemí budovy U, v místě bývalého sídla radiodiagnostiky, od 9 do 12 hodin. Tradiční místo akce – nefrologická ambulance v pavilonu D – nebude tentokráte pro zajištění akce vzhledem k probíhajícím stavebním pracím v areálu nemocnice využita.

K vyšetření je nezbytný vzorek ranní moči, ale není nutné, aby byl odebrán přímo v nemocnici. Zájemci o vyšetření si jej mohou přinést z domu. V čekárně při příchodu vyplní kontrolní dotazník a sestry zajistí vážení a měření tlaku. Následuje testování moči a vyhodnocení vyšetření u lékaře.

„Nejvíce lidí přišlo v předešlých letech ihned po otevření ordinace a někteří tak čekali na výsledky delší dobu. Pokud někdo donese vzorek moči z domu, může přijít až na pozdější čas, kdy je čekárna výrazně volnější,“ uzavírá pozvánku MUDr. Hana Chmelíčková.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak