Němci si jezdí do Česka pro řidičáky, obcházejí tak zákaz řízení ve vlastní zemi

Za několik tisíc eur si Němci, kteří mají ve své vlasti zákaz řízení, v Česku pořizují řidičské průkazy. Stovky těchto podvodů už policie odhalila. Do záležitosti se zapojilo i ministerstvo dopravy, které začalo situaci s podvádějícími autoškolami řešit.

Severočeská policie oznámila, že už byli obviněni tři zprostředkovatelé plus tlumočník. Poslední případy byly zaznamenány v Teplicích, Karlových Varech či v Plzni, což jsou vesměs příhraniční města. Zprostředkovatelé jsou obviněni z přijetí úplatku, tlumočníci z křivého tlumočení. Avšak trest hrozí i Němcům a to za uplácení.

Jde především o německé řidiče, kteří přišli o průkaz kvůli závažmějšímu přestupku, ať už to bylo řízení pod vlivem alkoholu či nehoda. Pokud si Němec pořídí řidičák v České republice, vyhne se pohovoru s psychologem včetně absolvování náročných testů, což by jej čekalo v jeho zemi. Zprostředkovatelům platí kolem tří tisíce eur.

Podvod v autoškolách probíhá následujícím způsobem: K závěrečnému testu přichází německý občan v doprovodu tlumočníka, který při testu ukazuje uchazeči jeden, dva či tři prsty podle toho, zda je správná odpověď a, b či c.

Aby německý uchazeč mohl žádat o český řidičák, musí mít nejméně půl roku bydliště v České republice. I zde je to provedeno podvodem, zprostředkovatelé ubytovávají uchazeče v českých penzionech.

Ministerstvo dopravy o tomto problému ví a snaží se společně s policií situaci monitorovat a následně řešit případnou korupci zkušebních komisařů. Jedním z návrhů, jak předejít těmto podvodům je podle úřadu zajistit překlady testů do německého jazyka, aby tak cizinci neměli důvod brát si ke zkouškám tlumočníka.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient