Nejvyšší soud rozhodl: desítky lidí musí do měsíce vyklidit své byty. Zeman s Babišem s tím nesouhlasí

Prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš, vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček i další politici nesouhlasí s verdiktem Nejvyššího soudu, který rozhodl, že lidé z družstva Svatopluk musí do měsíce vyklidit své byty. Klienti zkrachovalého H-Systemu prohráli u soudu spor s insolvenčním správcem.

Obyvatelé Horoměřich u Prahy, kterých se to týká, jsou verdiktem zdrceni. Nyní mají poslední možnost a to obrátit se na Ústavní soud. Ani to však neznamená, že nebudou muset do určeného data vyklidit své domy. Není totiž jisté, jak a kdy by Ústavní soud rozhodne.

Hlavní důvodem tohoto rozhodnutí Nejvyššího soudu je to, že nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů jsou neplatné. Družstvo totiž pokračovalo v započaté stavbě na pozemcích zkrachovalého H-Systemu. Podle soudu šlo nově vzniklé družstvo do pokračovaní staveb s rizikem, protože nemělo souhlas konkurzního soudu. Navíc investovalo do cizího majetku.

Celá kauza měla počátek v roce 1993, kdy společnost H-systém nabízela možnost nechat si postavit cenově dostupné rodinné domky. Během dvou let jich dokončila zhruba kolem třiceti. V září 1997 byl na firmu podán návrh na konkurs. Hned za měsíc založila část poškozených klientů Stavební bytové družstvo pod názvem Svatopluk, tak aby mohli pokračovat ve výstavbě. První správce konkurzní podstaty K.Kudláček to za určitých podmínek povolil, jenže nástupce Josef Monsport vyzval obyvatele, aby nemovitosti vyklidili a umožnili tak jejich prodej, aby mohly být uspokojeny pohledávky všech věřitelů.
V roce 1999 policie obvinila z podvodu manažery H-Systemu v čele s Petrem Smetkou. Půl roku nato policie začala stíhat i dva představitele stavebního bytového družstva I.Krále a P. Středu. Podezírala je, že navzdory konkurzu vyvedli z H-Systemu část majetku. V únoru 1994 soud vyměřil Smetkovi 12 let vězení, dalším manažerům Vítkovi, Eliášovi a Tůmovi 9,5 roku. Představitelé družstva Svatopluk Král a Středa dostali podmíněné tresty v délce 3 a 2 let. Celkově měli klienti H-systému příjít o 980 000 000 korun. Týkalo se to kolem tisícovky lidí.
Zmiňovaní manažéři byli na základě prezidentské amnestie v roce 2013 propuštěni.
V lednu 2015 rozhodl Pražský městský soud, že klienti H-Systemu nemusí vyklidit své byty v Horoměřicích, které byly dostavěné z vlastních prostředků. Správce konkursní podstaty Monsporta podal na toto rozhodnutí žalobu, která ale byla odmítnuta. V říjnu 2016 byl zakladatel H-Systemu Smetka po 12 letech propuštěn z vězení. Odpykal si tak celý trest.
Nyní ale nejvyšší soud rozhodl o vyklizení domů.

Jan Hamáček navrhl, že ministerstvo vnitra může klientům společnosti H-System nabídnout byty. “Soudy rozhodly, to musíme respektovat. Z celé kauzy bytů H-System je mi ale lidsky zle. Zadal jsem prověřit ubytovací možnosti @vnitro a máme prvních 17 bytů, které můžeme nabídnout nejvíce zasaženým, zejména seniorům, alespoň jako dočasné řešení,” podotkl Hamáček na svém twitteru.

Scroll to Top
Web spravuje Webklient