Search
Close this search box.

Nejúžasnější zápas české novodobé historie dnes slaví 15 let

Při posledních kvalifikačních zápasech udělali čeští fotbalisté fanouškům velkou radost. Nejenom díky výsledkům, ale i předvedenou hru. Přesto je nadále daleko do euforie, kterou čeští fandové prožívali přesně před patnácti lety.

19. června 2004 se v rámci ME střetla česká fotbalová reprezentace s Nizozemskem. Začátek zápasu byl hrůzostrašný, protože už v 20. minutě prohrával český výběr 0:2. Český kouč Karel Brückner v tu chvíli zavelel doslova k totálnímu fotbalu, který je jinak vlastní právě holandským fotbalistům. A tento záměr vyšel. V podstatě ani nic jiného našemu týmu nezbývalo.
Je pravda, že i Nizozemci ještě několikrát zahrozili, tentokrát se však už Petr Čech nenechal překonat.
Naopak Čechům to tam začalo padat. Nejdříve se trefil už ve 23. minutě Jan Koller. Vyrovnat se našim hochům povedlo v 71. minutě zásluhou Milana Baroše. A obrat dokonal dvě minuty před koncem Vladimír Šmicer. Dílo bylo dokonáno a navždy vstoupilo do dějin!
Kromě radostné euforie se neskutečně ulevilo obránci Zděňku Grygerovi, který se podepsal pod oběma inkasovanými góly.

Nejenom ohledně tohoto zápasu, ale i díky dalším mačům byl český výběr vnímán v té době jako jeden z nejlepších na světě. Toto označení však nebylo v semifinále českému týmu nic platné, protože nedokázal překonat řecký val a poté v prodloužení naši inkasovali rozhodující gól.
Bronzová medaile tak dostala lehce hořkou pachuť, i tak ale fanoušci na tento evropský šampionát vzpomínají s radostnou nostalgií.

Je to k nevíře, ale z českého týmu je stále ještě jeden hráč aktivní. Milan Baroš byl měl nadále oblékat ostravský dres. Před pár týdny ukončil kariéru brankář Čech. Vloni Tomáš Rosický.

Kdypak asi naši hrači odehrají takovýto podobný zápas, který vejde do fotbalových dějin? Třeba už za rok na evropském šampionátu. Teď ale hlavně se na něj dostat.

A ještě pro doplnění naše sestava ze zápasu Česko – Nizozemsko
Nizozemsko – Česko 2:3
Góly: 4. Bouma, 20. Nistelrooij – 23. Koller, 71. Baroš, 88. Šmicer
Česko: Čech – Grygera (24. Šmicer), Jiránek, Ujfaluši, Jankulovski – Poborský, Galásek (62. Heinz), Rosický, Nedvěd – Baroš, Koller (75. Rozehnal)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient