Search
Close this search box.

Nejen pamětníci si připomněli 75.výročí bitvy u Sokolova

Liberečtí záložáci si připomněli 75. výročí bitvy u Sokolova. Dne 10. března 2018 si Svaz vojáků v záloze ČR důstojným způsobem připomenul 75. výročí bitvy u Sokolova uspořádáním otevřeného celorepublikového přeboru ve střelbě z velkorážové pistole.
Právě před 75 lety došlo k prvnímu bojovému nasazení 1. československého samostatného polního praporu v sestavě Rudé armády na východní frontě v boji proti nacistickému Německu. Urputný a hrdinský boj našich vojáků přesvědčil všechny zainteresované, že se s nimi musí vážně počítat i do budoucna a tak byl položen základ k urychlenému budování a výcviku daleko početnějších jednotek, které poté sehrály důležitou roli, mimo jiné i při osvobozování Československa.

Přebor SVZ ČR v mířené střelbě z velkorážové pistole na přesnost a na rychlost, který proběhl simultánně ve stejnou dobu na osmi střelnicích po celé republice, byl otevřenou střeleckou soutěží a tak se kromě členů SVZ ČR zúčastnili také další zájemci. Celkově se přeboru zúčastnilo 238 členů SVZ ČR a dalších zájemců.

Organizátory tohoto přeboru byly Kluby vojáků v záloze Liberec, Fruko Jindřichův Hradec, Mokrá, Most, Nový Jičín, Napajedla, Polná a Orličtí ostrostřelci Čestice. Soutěžilo se ve třech standardních střeleckých disciplínách podle pravidel SVZ ČR:

– mířená střelba na přesnost (5 + 15 nábojů) na terč 135/P v čase 2 + 6 minut
– mířená střelba na přesnost (5 + 15 nábojů) na terč 77-P (50/20) v čase 2 + 6 minut
– mířená střelba na rychlost (10 nábojů) na terč 77-P (50/20) – čas měřený na setiny vteřiny

V Libereckém kraji tuto soutěž organizoval Klub vojáků v záloze Liberec na střelnici v Hodkovicích nad Mohelkou s podporou Ministerstva obrany. Soutěže se zúčastnilo 48 členů SVZ ČR a dále dvě desítky dalších střelců z řad jiných střeleckých klubů, aktivních záloh, hasičů a individuálních zájemců. Vítězem soutěže se stal Kamil Bošanský (s výsledkem 350,22 bodu)z družstva KVZ Liberec, před druhým Oldřichem Přecechtělem (339,98 bodu) a na třetím místě skončil Karel Krátký (338,28 bodu) oba z družstva Váleční veteráni Liberec. V soutěži družstev si nejlépe vedlo družstvo Váleční veteráni Liberec (1005,1 bodu), druhé se umístilo družstvo KVZ Liberec (993,56 bodu)a třetí místo obsadilo domácí družstvo KVZ Hodkovice nad Mohelkou (940,63 bodu). V průběhu střelecké soutěže si mohli nejen účastníci soutěže, ale také mnozí další zájemci a návštěvníci prohlédnout historickou vojenskou techniku a dobové ruční palné zbraně včetně lehkých a těžkých kulometů v rámci ukázky, kterou připravilo Muzeum tankové techniky Smržovka.

Přebor SVZ ČR k 75. výročí bitvy u Sokolova proběhl velmi úspěšně a kromě spokojených členů SVZ ČR, kteří si mohli porovnat svůj um a střelecké dovednosti v daných střeleckých disciplínách, prokázal také schopnost Svazu vojáků v záloze ČR organizovat takováto střelecká zápolení v rámci celé ČR a napomáhat tak při zdokonalování v branné přípravě obyvatelstva.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient