Search
Close this search box.

Nedejte zlodějům šanci ani při vánočním nakupování

Obchody jsou již plné vánočního zboží a nastává čas nákupů vánočních dárků. Větší shon, nervozita ale i více peněz v peněžence je pro toto období příznačné. To vše je velkým lákadlem pro zloděje, kteří se na místa s velkým pohybem lidí zaměřují a neváhají využít každou příležitost ke krádeži.

Mladoboleslavští policisté budou v těchto dnech provádět v nákupních centrech zvýšený dohled ve spolupráci s městskou policií a s asistenty bezpečného města Mladá Boleslav.

V České republice bylo v roce 2017 evidováno více jak 17 000 kapesních a jiných krádeží na osobách, ve Středočeském kraji to bylo více než 600 případů. Nezanedbatelná část těchto krádeží je spáchána právě v době vánočních nákupů. Ochrana osobního majetku je věcí každého z nás. Pokud chcete udělat vánočními dárky radost sobě i svým blízkým a ne zlodějům, snažte se dodržovat uvedená doporučení Policie ČR.

Policisté doporučují:

peněženku, osobní doklady a další cenné věci mějte neustále pod dohledem, peněženku umisťujte do vnitřní kapsy oděvu, vnitřní přihrádky kabelky nebo na dno tašky apod.
kabelku nebo tašku neodkládejte, když ji odložíte, mějte ji neustále na očích (nákupní vozíky apod.), větší obnos peněz si rozdělte na více částek a uložte je na různá místa, doklady a klíče noste pokud možno odděleně.

máte-li platební kartu a PIN si nepamatujete, mějte jej zásadně odděleně od karty, pokud je vám odcizena, nechte ji ihned zablokovat.
častěji si během nákupu kontrolujte, zda máte u sebe všechny věci, se kterými jste přišli do obchodu, to platí zejména o odcizených platebních kartách, protože pachatel jde k prvnímu bankomatu a snaží se peníze vybrat ještě dříve, než přijdete na to, že kartu nemáte.

při odchodu od zaparkovaného vozidla nenechávejte na sedadlech žádné věci, vše uschovejte do zavazadlového prostoru, a to ještě před tím, než přijedete na parkoviště. Pachatelé mnohdy sledují, co si kdo do zavazadlového prostoru ukládá. Bunda, kabát nebo taška zanechaná na sedačce může být mnohdy pro zloděje dostatečným důvodem k vloupání do vozidla.

buďte ostražití i při ukládání nákupu do vozidla. Zloději využívají situace a nepozorovaně vniknou do kabiny vozidla a odcizí odloženou tašku, kabelku či bundu, zatímco ukládáte zboží.

při cestování hromadnou dopravou dávejte na své věci obzvláště pozor. Při čekání na zastávce či nástupišti zkontrolujte uzavření tašek, kabelek a kapes. Nastupování a vystupování z dopravních prostředků bývá velmi často využíváno k okradení.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient