Včerejší jmenování nové vlády vyvolalo na mnoha místech vlnu nespokojenosti. Jedním ze způsobu, jak to dát obzvlášť najevo vymysleli v Turnově, kde se rozhodli držet řetězovou hladovku.
Iniciátor protestu Karel Šírek zahájil hladovku jako první. Tuto protestní akci vnímá jako reakci na to, že v čele nové vlády jmenované prezidentem Milošem Zemanem stojí předlistopadový člen KSČ a někdejší agent StB Andrej Babiš. Šírek i další, kteří se k němu přpojili, jsou nespokojeni s tím, že poprvé od listopadu 1989 vzniká vláda za přímé podpory komunistické strany. Naráží tak na to, že komunisté sice nebudou ve vládní koalici, ale budou jí tolerovat (víkendový ústřední výbor KSČM by to měl s velkou pravděpodobností potvrdit) a budou si tak logicky klást určité požadavky.
V tuto chvíli je připraveno se řetězové hladovky zúčastnit desítky lidí. Na sociální síti byla vytvořena skupina, do které se mohou lidé přihlásit. Vždy jeden člověk bude od půlnoci 24 hodin držet hladovku, poté předá „štafetu“ dalšímu hladovkáři. Karel Šírek vnímá tento protest jako ideálnější, než aby jeden člověk držel hladovku „a za měsíc zemřel a hotovo.“
Nejenom v Turnově, ale i po celé České republice zaznívají hlasy, které kritizují datum načasování jmenování vlády. Včera bylo totiž 68. výročí od popravy Milady Horákové. „Je to neúcta, hrubá urážka a poplivání památky všech obětí zločinného komunistického režimu,“ dodal Šírek.
Řetězovou hladovku chtějí ukončit, až bude jmenována vláda, která nebude mít podporu komunistické strany. Což je v tuto chvíli velmi nepravděpodobné. Jiná případná varianta byla vláda ANO plus tolerance KSČM a SPD. Poslední možností jsou předčasné volby, protože žádná strana nechce jít do koalice s hnutím ANO kvůli Andreji Babišovi, který je vyšetřován ohledně dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie.