Nebezpečné kaly se v Čáslavi skladovat nebudou

V pátek 6. dubna se na Nové scéně Dusíkova divadla sešli zájemci o informace ohledně fungování čáslavské skládky a zvláště pak problematiky navážení materiálu z lagun Ostramo se zastupiteli města, odborníky ze společnosti AVE CZ a Ministerstva životního prostředí České republiky. Přítomní specialisté se soustředili hlavně na vysvětlení jednotlivých pojmů a rozdílu mezi složením a nebezpečností polotekutých kalů, které jsou určitým symbolem celé mediálně sledované kauzy (a budou likvidovány v sokolovské oblasti ve spalovně ve Vřesové) a dalšími odtěžovanými složkami, jako je například v Čáslavi nyní tolik diskutovaná hlinka, které je ze zákona možné ukládat na skládkách nebezpečného odpadu. Vzrušená atmosféra schůze, kterou monitoroval mimo jiné i štáb televize ČT z pořadu Reportéři, který přede dvěma lety celou kauzu rozvířil, přinesla některé nové poznatky, zvláště o legislativních hlediscích celého problému. Firma AVE CZ v tomto ohledu podniká v rámci platných zákonů a povolení a není tedy možné její činnost výrazně omezovat. Výtka, která od účastníků schůze zazněla, že vedení města neučinilo kroky, které by vedly k zákazu navážení tohoto materiálu na čáslavskou skládku, byla tedy z laického pohledu pochopitelná, avšak, město tímto způsobem zkrátka zasáhnout nemůže. Jak konstatoval starosta města, inženýr Jaromír Strnad, město není v pozici, kdy by mohlo této firmě cokoliv přikazovat nebo zakazovat. Každopádně – jak bylo slíbeno již v počátku celého případu – polotekuté kaly, které obsahují největší množství nebezpečných látek, se v Čáslavi skladovat ani mezideponovat nebudou. Potvrdili to jak zástupci společnosti AVE CZ, tak i odborníci z ministerstva životního prostředí.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.

Policie oznámí, kdo může za výbuch a smrt v dole OKD před vánoci 2018

Dne 20. prosince 2018 došlo na dole ČSM Sever ve Stonavě, okres Karviná, k výbuchu metanu. Při výbuchu zahynulo 13 horníků (1 Čech a 12 Poláků) a dalších 7 bylo zraněno. Tři horníci byli hospitalizováni v Ostravě a Karviné, přičemž jeden z nich byl ve vážném stavu. V lednu 2019 vznikl společný vyšetřovací tým složený z justičních a policejních orgánů Polské a České republiky. Nyní mezinárodní tým oznámí výsledky vyšetřování.