Národní památkový ústav ocenil snahu Chodova za práce v kostele sv. Vavřince

Zvláštní ocenění generální ředitelky Národního památkového ústavu (NPÚ) získal v těchto dnech Chodov. Uznání se mu dostalo za obnovu a restaurátorské práce v barokním kostele svatého Vavřince.
Památkáři na Chodovu ocenili jeho mimořádně komplexní přístup, který kromě restaurátorských v souladu s principy památkové péče dokázal výrazně zvýšit zájem veřejnosti v celém regionu o místní historické dědictví.

Bronzovou plaketu, kterou ředitelka městu udělila v rámci předávání cen Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost), si osobně převzali ve středu 3. října na zámku v Jindřichově Hradci starosta Patrik Pizinger, místostarosta Luděk Soukup a městský historik Miloš Bělohlávek.

„Vnímám to jako významné ocenění naší dlouhodobé snahy o zachování a rozvoj našeho kulturního dědictví. Jsme rádi, že odborníci, památkáři a Národní památkový ústav tuto práci vidí a oceňují. Ocenění patří všem Chodovákům, protože bez jejich spolupodílu a velkého zájmu by toto nebylo možné,“ řekl městský historik Miloš Bělohlávek.

„Cenou Patrimonium pro futuro chceme vyzdvihnout zásluhy v oblasti památkové péče a ocenit ty, kteří se o to přičinili. Cílem je rovněž prezentovat příklady dobré praxe široké veřejnosti, neboť věříme, že vlastníci, investoři a tvůrci těchto počinů si uznání zasluhují,“ uvedla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Chodov byl nominován konkrétně za obnovu zvonového fondu, krypty a křížové cesty.

Zvony – v kostelní věži jsou nyní tři zvony. Jan Vilém (historický zvon z roku 1658), svatý Florián (zvon věnovaný k poctě chodovských hasičů) a městský zvon svatý Vavřinec. Na opravě Jana Viléma a odlití dvou nových zvonů se díky veřejné sbírce finančně podíleli také obyvatelé města, hasiči, spolky i firmy. Celkem vybrali statisíce korun.

Krypta – městu se podařilo obnovit a zrenovovat rodinnou hrobku pánů z Plankenheimu a Braunsdorfu v kostele svatého Vavřince. Zajímavostí je, že některé mumifikované ostatky byly v rámci archeologického průzkumu podrobeny v Karlovarské krajské nemocnici vyšetření na počítačovém tomografu.

Křížová cesta – chodovská křížová cesta je cenným souborem a unikátním příkladem práce regionálních malířů 18. a 19. století. Město již nechalo zrestaurovat čtyři obrazy, záchranu dalších deseti má v plánu.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak