Search
Close this search box.

Nález ze hřbitovní zvonice v Tyře je k vidění na třinecké radnici

Vzácné poselství z minulosti objevili minulý rok na podzim dělníci, kteří pracovali na rekonstrukci hřbitovní kaple v Tyře. Ve věži stavby z roku 1925 našli plechovou skříňku, která obsahovala sbírku různě starých evropských platidel, fotografie, pamětní spis z roku 1925 a několik dalších dokumentů.

S podstatnou částí „tyrského nálezu“ obohacenou o další materiály z rodinného archivu p. Jana Motyky z Tyry, se mohou zájemci seznámit na třinecké radnici, kde jsou exponáty vystaveny ve vitríně ve třetím poschodí.

„Po zveřejnění informace o nálezu se nám ozval pamětník z Tyry, pan Jan Motyka, který byl u toho, když se před lety dokumenty a platidla do schránky dávaly. Byli jsme proto potěšeni, že jsme se díky němu mohli dovědět o tomto nálezu více podrobností. Děkujeme, že nám poskytl ze svého soukromého archivu i další fotografie a dokumenty z minulosti Tyry,“ uvedla primátorka Věra Palkovská. Pan Jan Motyka je vnukem tehdejšího starosty Tyry Jana Lukse, který v roce 1925 inicioval stavbu kaple.

Tyrský nález obsahoval celkem 28 bankovek a 9 mincí včetně nejstaršího a nejcennějšího rakousko-uherského florénu z roku 1861, polských a říšských marek či nouzových plebiscitních těšínských platidel. Součástí obsahu schránky byla i obálka s dalšími platidly a dokumenty z roku 1925 a 1960, kdy se kaple v Tyře opravovala. Písemnosti mj. zaznamenávají popis obnovy kaple v létech 1959 -1965, ale obsahují i statistické údaje o počtu obyvatel. Originály spisů putovaly do Muzea Těšínska, mince a bankovky zůstaly v majetku města a může s nimi seznámit široká veřejnost.

„Obsah schránky má pro nás velkou historickou hodnotu, protože Třinec je mladé město a každá stopa z minulosti našeho města je pro nás opravdu významná. Jsme vděčni za každý takový nález, který dokumentuje historii a tradice našeho města, neboť to jsou kořeny, z nichž Třinec vyrůstá, na kterých stojí a které nás spojují s minulostí,“ dodala primátorka.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient