Vzácné poselství z minulosti objevili minulý rok na podzim dělníci, kteří pracovali na rekonstrukci hřbitovní kaple v Tyře. Ve věži stavby z roku 1925 našli plechovou skříňku, která obsahovala sbírku různě starých evropských platidel, fotografie, pamětní spis z roku 1925 a několik dalších dokumentů.
S podstatnou částí „tyrského nálezu“ obohacenou o další materiály z rodinného archivu p. Jana Motyky z Tyry, se mohou zájemci seznámit na třinecké radnici, kde jsou exponáty vystaveny ve vitríně ve třetím poschodí.
„Po zveřejnění informace o nálezu se nám ozval pamětník z Tyry, pan Jan Motyka, který byl u toho, když se před lety dokumenty a platidla do schránky dávaly. Byli jsme proto potěšeni, že jsme se díky němu mohli dovědět o tomto nálezu více podrobností. Děkujeme, že nám poskytl ze svého soukromého archivu i další fotografie a dokumenty z minulosti Tyry,“ uvedla primátorka Věra Palkovská. Pan Jan Motyka je vnukem tehdejšího starosty Tyry Jana Lukse, který v roce 1925 inicioval stavbu kaple.
Tyrský nález obsahoval celkem 28 bankovek a 9 mincí včetně nejstaršího a nejcennějšího rakousko-uherského florénu z roku 1861, polských a říšských marek či nouzových plebiscitních těšínských platidel. Součástí obsahu schránky byla i obálka s dalšími platidly a dokumenty z roku 1925 a 1960, kdy se kaple v Tyře opravovala. Písemnosti mj. zaznamenávají popis obnovy kaple v létech 1959 -1965, ale obsahují i statistické údaje o počtu obyvatel. Originály spisů putovaly do Muzea Těšínska, mince a bankovky zůstaly v majetku města a může s nimi seznámit široká veřejnost.
„Obsah schránky má pro nás velkou historickou hodnotu, protože Třinec je mladé město a každá stopa z minulosti našeho města je pro nás opravdu významná. Jsme vděčni za každý takový nález, který dokumentuje historii a tradice našeho města, neboť to jsou kořeny, z nichž Třinec vyrůstá, na kterých stojí a které nás spojují s minulostí,“ dodala primátorka.