Nadzvukové stíhačky Gripen uctily památku generála Františka Chábery

2.11.2018 v 15 hodin zaburácely nad litoměřickým hřbitovem dvě nadzvukové stíhačky Gripen. Letci z 211. taktické letky z Čáslavi uctili památku generálmajora Františka Chábery, čestného občana města Litoměřice. Na hrdinu, který ve II. světové válce bojoval za svou vlast, zavzpomínali jeho nejbližší spolu s vedením radnice v čele s místostarostou Karlem Krejzou a litoměřickým biskupem Mons. Janem Baxantem. Pietní akt také připomněl blížící se Den válečných veteránů a Památku zesnulých.

„Obětování a odvaha našich vojáků je důležitá a nezbytná. O to víc mě mrzí, že v dnešní době dochází k jejich zpochybňování. Vážím si všech vojáků, kteří nasazují svůj život za naši svobodu,“ konstatoval u hrobu generála Chábery místostarosta Litoměřic Karel Krejza, který je zároveň členem Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny. Na hřbitově si účastníci pietního aktu připomněli obzvláště silný příběh válečného hrdiny. „Nejkrásnější pro mě je, že ještě nikdy zde nebylo tolik lidí,“ poděkoval zhruba stovce přítomných Milan Brožek, nevlastní syn generála Chábery.

František Chábera byl letcem jednotek RAF (Royal Air Force). Místo poděkování se však po skončení války dočkal žaláře a dlouhodobé perzekuce ze strany komunistického režimu. Rehabilitován byl až po sametové revoluci roku 1989. Dne 21. října to bylo již 19 let, co nás František Chábera opustil. Jeho jméno nese 211. taktická letka a litoměřický most přes řeku Labe.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.