Na všesokolském sletu prapor z Přibyslavi nezavlaje. Nemá ho kdo nést, protože je moc těžký

(Aktualizováno před )

Na XVI. všesokolský slet, který Česká obec sokolská pořádá v prvních šesti červencových dnech v hlavním městě Praze, z Přibyslavi pojede několik cvičenců.

Nejsilněji budou zastoupeny dorostenky a ženy, zatímco muži se nechali zahanbit, své družstvo dohromady nedali a v Praze ani jeden borec cvičit nebude.

Právě tato okolnost podle Evy Šmídové, hlavní organizátorky přibyslavské účasti na sletu, způsobila, že ve slavnostním průvodu Prahou prapor Sokola Přibyslav nezavlaje. Zástava je těžká a žádná žena si netroufá ji v pochodu nést.

Tělovýchovná jednota Sokol Přibyslav byla založena již v roce 1892, ale na spolkovém praporu je vyšit podivuhodný letopočet 1929. Proč zrovna tento rok, to je záhada. Žádný doklad o nabytí praporu ani kronikářský zápis to nevysvětlují.

„Je dost možné, že našim sokolům prapor věnovali sokolové z Prahy, kteří patřili k iniciátorům stavby Žižkovy mohyly v dnešním Žižkově Poli. Mohyla byla odhalena v roce 1874 u příležitosti 450. výročí skonu husitského vojevůdce. V roce 1929 uplynulo 505 let od Žižkovy smrti, v prvorepublikové atmosféře, pouhých jedenáct let od vzniku repubiky, i takové ne zcela kulaté jubileum mohlo motivovat,” uvažuje Anna Šauerová z přibyslavského Informačního centra.

Přibyslavský prapor je krásné výtvarné dílo s bohatou ornamentální výšivkou. Ani po téměř devadesáti letech nemá známky poškození.
Na líci je vyšito heslo “Ni zisk, ni slávu”, na rubu je vyobrazen dravý pták s patetickým příkazem “Lví silou, vzletem sokolím”.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz