Na vodní nádrži havarovala loď. Takový byl scénář taktického cvičení složek IZS

(Aktualizováno před )

Na Novomlýnských nádržích nedaleko Pavlova dnes havarovala výletní loď. Jeden člověk nehodu nepřežil. Takový byl scénář krajského taktického cvičení složek IZS Katamarán 2018 na Břeclavsku.

Výletní loď s 35 pasažéry na palubě zavadila o kmen stromu skrytého pod hladinou. Nárazem se někteří cestující dostali přes palubu, další v panice do vody skákali, jiní se zranili o zařízení na palubě. Kouř ze strojovny upozorňoval na možný požár. Do akce vyjeli kromě hasičů také posádky ZZS, policisté a vodní záchranná služba.

My jsme na místo vyslali 3 profesionální hasičské jednotky a 2 jednotky SDH. K místu nehody jsme také dopravili speciální přívěs ZZS dislokovaný na hasičské stanici v Břeclavi. Z Brna měl na akci vzlétnout vrtulník PČR s našimi leteckými záchranáři na palubě, byl však chvíli před cvičením odvolán do výkonu služby. Do cvičení, kterého se účastnil také hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek, se zapojilo 27 hasičů.

Prvotním úkolem byla záchrana osob z vody a současně poskytnutí pomoci lidem na palubě. Místo nehody se z taktických důvodů rozdělilo na 3 úseky: záchrana osob zvody, záchrana osob z paluby a shromaždiště zraněných. Záchraně osob z vody a paluby se věnovali profesionální hasiči ze stanic Mikulov a Hustopeče, policisté a vodní záchranáři. Dobrovolní hasiči obcí Milovice a Kobylí zajišťovali příjem evakuovaných, asistovali ZZS a postarali se o zřízení týlu zasahujícím jednotkám. Požár na palubě se naštěstí nepotvrdil. Celkem se při nehodě zranilo 12 lidí a jeden člověk utonul. Po něm pátrali potápěči Policie ČR.

Velitelem zásahu byl příslušník PČR, který měl po ruce štáb velitele zásahu. V něm kromě dalších složek figuroval také Územní řídící důstojník HZS Jihomoravského kraje.

Toto cvičení mělo kromě jiného ověřit souhru složek IZS Jihomoravského kraje, procvičit činnosti související s nehodou v lodní dopravě a ověřit dojezdové časy zasahujících složek. Zásadní pochybení nebylo během cvičení shledáno. V dalších týdnech bude následovat podrobné vyhodnocení celé akce.

Převzato ODTUD

Diskuze

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz