Na univerzitě se připravují obsáhlé Dějiny Šternberka

Město Šternberk bude mít detailně zpracované své dějiny. Přidá se tak k Prostějovu, Olomouci, Uničovu a Litovli. Rozsáhlému výzkumu se už téměř dva roky věnuje jedenadvacetičlenný odborný tým vedený Davidem Papajíkem z filozofické fakulty. Obsáhlý rukopis čítající více než sedm set stran s bohatou obrazovou přílohou získá Šternberk v roce 2021. S knižním vydáním se počítá o rok později.

Dějiny Šternberka doposud nebyly podrobně odborně zpracovány. Badatelský tým tak nejprve musí provést rozsáhlý výzkum pramenů, které poté podrobí rozboru a analýze. Následně budou historici, archeologové, specialisté na archivnictví či památkovou péči zpracovávat získané informace do čtenářsky přijatelné podoby.

„Stále jsme ve fázi rozsáhlého pramenného výzkumu, shromažďujeme tedy zdroje informací. Kromě německy psaných děl připravovaných amatérskými badateli nám chybí podrobné pojednání o dějinách města Šternberka. Jiné úkoly mají archeologové, jiné historici,“ řekl David Papajík, který jedenadvacetičlenný autorský kolektiv sestavil a nyní i vede. Pracují v něm nejen historici a archeologové z katedry historie, ale i odborníci z olomouckého Vlastivědného muzea, Státního okresního archivu, Archeologického centra, olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu a Masarykovy univerzity. Texty autorů budou podle Papajíka postupně dávat dohromady v příštím a přespříštím roce. „Není to vůbec jednoduchý úkol,“ zdůraznil.

Projekt s názvem Dějiny Šternberka řídí pod vedením Davida Papajíka redakční rada, při čemž jednotlivá zkoumaná období dějin mají na starosti odborní garanti. „Kapitoly psané archeology garantuje Pavlína Kalábková, já garantuji starší dějiny, 19. století Michael Viktořík a 20. a 21. století Jana Burešová. Všichni jsme z katedry historie FF UP“, uvedl David Papajík, podle kterého se autorský kolektiv zavázal připravit pro město Šternberk rukopis v minimálním rozsahu 710 normostran textu s minimálně 50 stranami obrazových příloh.

„Je to pro nás atraktivní téma. Například jsou tradované informace o počátcích hradu a města Šternberka spojené s legendárním Jaroslavem ze Šternberka, zachráncem Olomouce a Moravy před tatarskými hordami v roce 1241. Dnes víme, že neexistoval. Z pozdějších majitelů města můžeme připomenout magdeburského arcibiskupa a litomyšlského biskupa Alberta ze Šternberka a jeho významné stavební aktivity ve 14. století. Z novějších dějin je pak pro Šternberk významná silná německá komunita stojící proti vzniku Československa v roce 1918. Vyjmenoval jsem tak jen několik témat, která ukazují, že celý projekt dějin Šternberka má daleko širší nadregionální přesah a význam,“ dodal David Papajík.

Obsáhlé dílo vzniká na základě dohody mezi Univerzitou Palackého a městem Šternberk, kterou podepsal Jaroslav Miller, rektor UP, s Michalem Oborným, místostarostou Šternberka, na konci listopadu 2016. Historici zahájili svou práci počátkem roku 2017, odevzdání hotového rukopisu městu plánují na konec dubna 2021.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.