Search
Close this search box.

Na Slezskoostravském hradě probíhá výstava betlémů

Historicky největší výstavu betlémů si mohou až do 6. ledna prohlédnout návštěvníci Slezskoostravského hradu. O víkendu 15. a 16. prosince hrad navíc ožije vánočním jarmarkem.

V době Vánoc se na Slezskoostravském hradě tradičně koná výstava betlémů. „Betlémy jsou letos vystaveny až do 6. ledna nejen v hradní galerii, ale také ve sklepeních. Letošní výstavu z velké části věnujeme autorovi největšího pohyblivého keramického betlému na světě panu Františku Juračkovi,“ uvedla kastelánka hradu Alena Špetíková. Tak rozsáhlou výstavu betlémů na hradě ještě nepořádali.

František Juračka zapůjčil betlémy Slezskoostravskému hradu ze své osobní sbírky. Návštěvníci uvidí také jeho poslední betlém, který dokončil v květnu letošního roku. V červenci po krátké nemoci skonal. Tento betlém ještě nebyl nikde vystaven, takže má na Slezskoostravském hradě premiéru.

Celkem je vystaveno více než 60 betlémů, mezi nimi díla lidových řezbářů Oldřicha Unara z Valašských Klobouků nebo Horsta Beneka z Kravař. Více jak desítku betlémů zapůjčilo Muzeum betlémů v Třebechovicích pod Erebem. Výstavu doplňují keramické betlémy Brigity Simky z Polska, keramičky Hany Pěchulové z Opavy, Aleny Kaisturové a paní Hořínkové z Nové Bělé, která vyrábí betlémy metodou patchwork. Svou sbírku betlémů představuje také Leonard Onderka a 14 betlémů přivezl ze své sbírky Miroslav Valenta z Uherského Hradiště. Betlémy jsou vytvořeny z nejrůznějších materiálů, např. z papíru, šustí, dřeva, vystaveny jsou i skříňkové historické betlémy z 19. století. Vánoční atmosféru výstavy i areálu dotvořili profesionální floristé.

Hlavní doprovodnou akcí výstavy jsou Vánoce na hradě ve dnech 15. a 16. prosince. Návštěvníci zažijí vánoční atmosféru jarmarku, uvidí ukázky řemesel a vánočních zvyků, např. lití olova, krájení jablíček, pouštění lodiček ze skořápek ořechů. Představí se umělecké soubory s lidovou a historickou hudbou, hudební soubory s koledami i práce kovářského mistra. Nebudou chybět vánoční představení pro děti i dospělé. Hrad bude nazdoben tradiční vánoční výzdobou. Večer bude romanticky nasvícen pochodněmi a ohněm v železných koších. V dřevěných stáncích na nádvoří se budou prodávat tradiční lidové a umělecké výrobky.

Výstava betlémů je otevřena denně až do 6. ledna včetně všech svátků od 10 do 18 hodin s výjimkou Štědrého dne, kdy se uzavírá v 16 hodin. Vstupné činí 120Kč, děti od 6 let, studenti, držitelé karet ZTP a senioři platí 60 korun.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient