Na Krásné louce v Mladé Boleslavi se odehrála rekonstrukce bitvy

Velká rekonstrukce bitvy z 1. světové války se odehrála v sobotu 23. června na Krásné louce v Mladé Boleslavi. Předlohou pro rekonstrukci bitvy byla skutečná událost – Brusilovova ofenzíva v červnu 1916 na východní frontě. Podle odhadu pořadatelů se na akci přišly podívat necelé dvě tisícovky lidí. Atraktivní bitva se zapojením desítek vojáků, výstřelů z pušek, kulometů i lehkých děl završila odpolední program této akce v nepříliš vlídném a deštivém počasí.

„Akce se podle mne povedla, i když počasí nám nepřálo. Jsem rád, že jsme mohli Boleslavákům přiblížit, jak se bojovalo za 1. světové války. Podobnou akci jsme měli připravenu již před pěti lety, ale tehdy jsme ji museli zcela zrušit kvůli deštivému přívalu,” řekl náměstek primátora Daniel Marek. To, že se bitva desítek vojáků v oblacích dýmu i za rachotu zbraní různého kalibru lidem líbila, svědčil závěrečný potlesk diváků.
Podle ředitele pořádající společnosti Kultura města Mladá Boleslav Milana Prunera bylo téma bitvy vybráno i s ohledem na to, že na tehdejší východní frontě bojovali i vojáci z Mladé Boleslavi.
V červnu roku 1916 začala nejúspěšnější operace ruské armády za první světové války. Byla jí ofenzíva nejlepšího carského generála Alexeje Alexejeviče Brusilova, který snad jako jediný ruský generál myslel i na osud řadového vojáka. Ofenzíva přišla v době, kdy Dohoda čelila masivní německé ofenzivě u Verdunu a nedařilo se ani italským silám v bitvách na Soči. Západní spojenci Ruska navíc připravovali vlastní frontální útok na řece Sommě a potřebovali, aby Rusové poutali německé oddíly, které pak nemohou být použity na západě.
V odpoledním sobotním programu na Krásné louce vystoupila také kapela Hašlerky, dále Divadýlko na dlani, vojenská kapela, byla zde taneční a hudební dobová vystoupení, atrakce a soutěže pro děti, stánkový prodej a ukázka vojenské výstroje a výzbroje. Nechyběly zde ani stánky družebního města Dieburg a mladoboleslavské jednoty Československé obce legionářské, jejíž členové se také rekonstrukce bitvy aktivně účastnili.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web spravuje Webklient