Search
Close this search box.

Na konci června si David Rath vyslechne rozsudek

Až devět let odnětí svobody a propadnutí celého majetku hrozí expolitikovi Davidu Rathovi za přijímání úplatků, které měly souviset s manipulováním veřejných zakázek.

Tento týden stanul někdejší středočeský hejtman David Rath opět před soudem, který má rozhodnout o jeho (ne)vině v souvislosti s kauzou, kterou zná veřejnost neoficiálně pod názvem „krabice od vína“.

Ve své závěrečné řeči David Rath uvedl, že peníze nalezené v krabicích patřily jeho bývalé domovské straně sociální demokracii. Trvá také na tom, že nikdo ještě nedokázal, že údajné úplatky souvisely s jeho osobou či se týkaly zakázek Středočeského kraje.
Celou kauzu vnímá Rath jako politickou. Šlo podle něj o snahu opozičních stran oslabit pozici ČSSD.

Krajský soud v Praze už v roce 2015 uložil Rathovi 8,5 roku vězení. Kromě Ratha byli obžalováni i manželé Petr Kott (vedl středočeskou pobočku VZP) a Kateřina Kottová (bývalá ředitelka kladenské nemocnice), kterým soud též vyměřil vysoké tresty. Všechny tři vnímá obžaloba jako hlavní strůjce manipulování se zakázkami, z čehož měli následně získávat úplatky. Kromě nich jsou obžalováni ale i další lidé spjatí s korupční kauzou.
Původní verdikt však vrchní soud rok na to zrušil, protože neuznal odposlechy jako důkaz. Vloni došlo opět ale ke změně verdiktu, Nejvyšší soud naopak rozhodl, že odposlechy lze použít jako důkazní materiál.

Konečný verdikt by měl soud vynést 27. června tohoto roku.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient