Na hasičské stanici Brno-Lidická se uskutečnil Den otevřených dveří

(Aktualizováno před )

Brněnští hasiči uspořádali ve dnech 15. – 17. června 2018 na stanici Lidická „Den otevřených dveří“. Veřejnosti se tak v těchto dnech otevřely brány centrální hasičské stanice a každý z návštěvníků měl možnost se seznámit se zázemím hasičů, s technikou a s prostředky, které jsou běžně používány u zásahů. Neprezentovali se jen místní hasiči, ale také jejich kolegové z ostatních brněnských profesionálních stanic.

Hasiči ze stanice Lidická si pro návštěvníky připravili ukázku stabilizace staticky narušené budovy a stabilizace výkopu. Namodelována byla dopravní nehody dvou osobních automobilů s ukázkou vyprošťovacích nástrojů. Zpřístupněna byla i vybraná zásahová technika. Své vybavení a ukázku činnosti u zásahu prezentovali rovněž členové lezeckého družstva a letečtí záchranáři. K vidění bylo i mobilní operační středisko, které prezentovali příslušníci krajského operačního a informačního střediska.

Návštěvníci se mohli seznámit s vybavením a zaměřením stanice Přehrada. Ta se specializuje na práci na vodě, záchranu z vodní plochy a odchyt a záchranu zvířat. Stanice BVV, předvedla rychlý zásahový automobil určený na nehody a kontejner pro nouzové přežití obyvatelstva. Kontejner hasičům však slouží mnohem častěji u dlouho trvajících mimořádných událostí nebo v případě vyslání odřadů k zásahům mimo území kraje (např. povodně). Představila se také stanice Líšeň, která se specializuje na vše, co souvisí s chemickou a technickou službou. Veřejnosti prezentovali prostředky osobní ochrany pro práci v nebezpečném prostoru, detekční techniku a dekontaminační stanoviště. Na této stanici hasiči umí opravit hasičskou výstroj, hadice a další technické prostředky. Tyto opravené věci a další exponáty, včetně šicího stroje, zde rovněž vystavili.

Hasiči myslí i na nejmenší návštěvníky. Základní informace o chování za mimořádné situace se jim formou kvízu, skládaček a omalovánek, dostalo u stánku preventivně výchovné činnosti. Prakticky si mohli vyzkoušet uhasit „požár“ střechy na maketě domečku. Zaskákat si mohli v oblíbeném „skákacím hradu“.

Hasiče na Lidické, ve dnech otevřených dveří, navštívilo téměř 2000 návštěvníků. Protože mají pánové smysl pro humor, tak spočítali, že s návštěvníky přišlo i 10 domácích mazlíčků. Stanici navštívilo 9 psů a 1 kočka.

Převzato ODTUD

Diskuze

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz