Search
Close this search box.

Na frýdlantské náměstí už dorazil vánoční stromek

Náměstí T. G. Masaryka zdobí od úterý 27. listopadu 2018 vánoční strom. Je jím zhruba 8 metrů vysoký stříbrný smrk. V příštích dnech se dočká ozdob a světelných řetězů. Slavnostně rozsvícen pak bude v neděli 2. prosince 2018 během akce Frýdlantský advent. Ta začíná na náměstí a v prostorách radnice už ve 14.00 hodin.

Vánočním stromem pro Frýdlant se letos stal stříbrný smrk ze zahrady v Okružní ulici za obchodním domem Sever. Strom městu Frýdlant daroval David Trecha. „Jde už o druhý strom, který pochází ze zahrady Trechových. Poprvé jsme tam strom pro Frýdlant řezali v roce 2013, tenkrát šlo o smrk pichlavý. Tento letošní vánoční strom Frýdlantu tam už tenkrát také samozřejmě rostl, ale byl nižší. Teprve letos dorostl do správné výšky,“ popisuje Jan Mráz z majetkosprávního odboru Městského úřadu Frýdlant.

„Strom byl původně o dost vyšší, ale než byl usazen na náměstí, došlo k jeho výraznému zkrácení. Z bezpečnostních důvodů nebylo možné ho na náměstí ponechat takto vysoký. V současné době má tak zhruba osm metrů,“ vysvětluje správce městských lesů Jiří Pánek.

Frýdlant zdobí v předvánočním čase na náměstí T. G. Masaryka v posledních letech právě stříbrné smrky. „V roce 2015 se vánočním stromem Frýdlantu stal strom ze zahrady Jindřicha Ouhrabky z Frýdlantu, který ho sám zasadil v roce 1980. V roce 2016 jsme si pro vánoční strom dojeli do obce Boleslav, kde předtím strom rostl zhruba 30 let. Loni se strom na náměstí stěhoval ze zahrady Moravových ve Frýdlantu, kde rostl od roku 1986. Vždy šlo o stromy, které z nějakého důvodu stejně musely být pokáceny,“ uvádí místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka.

Strom bude letos ozdoben podobně jako loni. Na jeho větve budou navěšeny světelné řetězy a LED hvězdy a vločky, zvonky a světelné trubice, takzvané sněžné vodopády. Nově ho pak ozdobí i zlaté šišky a dárečky. Kromě toho bude mít ale také nádherné přírodní zdobení. Ve vrchní části je totiž obsypán šiškami, což už při jeho usazování na náměstí kolemjdoucí a přihlížející chválili a oceňovali.

Slavnostně bude vánoční strom Frýdlantu rozsvícen v neděli 2. prosince 2018 v 17.00 hodin. Jeho rozzáření ale bude předcházet program na náměstí a v prostorách radnice, který začne už ve 14.00 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na prodej vánočního zboží, vystoupení dětí z místních škol i Žateckých trubačů, rukodělné dílny pro děti a chybět nebude ani občerstvení nebo betlém na nádvoří radnice. Vstup na akci je zdarma.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient