Na co si dát pozor při výběru ochranného respirátoru?

Zatímco dříve se respirátory používaly takřka výhradně při nejrůznějších řemeslných činnostech, zejména tam, kde bylo hodně prašné prostředí, v posledních měsících jsme si bohužel museli zvyknout také na jejich nošení v obchodech, na úřadech, v hromadné dopravě a na mnoha dalších místech. Slouží jako základní ochrana proti přenosu koronaviru. Jenže ani dnes stále řada lidí neví, jak je vybírat, respektive jakým způsobem je používat.

Výběr dle třídy

Když si chcete pořídit nový respirátor (u sebe byste jich měli vždy mít několik), je zapotřebí si všímat toho, do jaké kategorie patří. V současných podmínkách je nutné používat minimálně respirátory FFP2, u nichž už je deklarovaná účinnost bránění proti pronikání malých částic kolem 92 %. Kvalitní produkty z třídy FFP2 mívají tuto účinnost dokonce vyšší, což je třeba případ produktů značky GOOD MASK. Tyto respirátory jsou ryze české výroby, takže se můžete spolehnout na pravdivost údajů a skutečnou kvalitu, nejde o žádné nespolehlivé produkty odněkud z Číny apod.

Použití respirátoru – základní pravidla

Jestliže chcete maximální ochranu, lze investovat do respirátorů třídy FFP3. U nich se udává účinnost dokonce až 98 %. V každém případě hraje podstatnou roli správné nasazení a používání. Respirátory musejí lidem na obličejích dokonale sedět. Neměl by mezi nimi a pokožkou být žádný volný prostor, a to po celém obvodu, jinak volné průduchy výrazně sníží účinnost pomůcek, což logicky zvýší riziko nákazy. Pakliže vám respirátor nesedí stoprocentně, zkuste jej regulovat pomocí gumičky, tedy jejím stáhnutím tak, aby byl dostatečně těsný. Jinak je dobré si vyzkoušet více modelů. Zjistíte tak, který vám vyhovuje nejvíce.

Nošení respirátorů nepodceňujte. Některé odborné výzkumy ukazují, že jde o jeden z nejefektivnějších nástrojů v boji s pandemií koronaviru. Kromě toho si pro jistotu domů pořiďte antigenní testy. Jsou levné a můžete díky nim snadno zjistit, zda nejste v daný okamžik nakaženi.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jaká jsou úskalí stavby domu svépomocí?

Pořídit si dnes vlastní bydlení je finančně velmi nákladné, a to i v případech, kdy jste již vlastníky stavební parcely. Vždyť za poslední dva roky vzrostly ceny stavebních materiálů i o více jak 60 % a vzrostla i cena za práci od řemeslníků. Pokud tak nemáte objednaný dům na klíč, můžete zastat spoustu činností svépomocí, přínáší to však řadu úskalí, kterým se věnuje článek níže.

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.