Search
Close this search box.

Na co si dát pozor při výběru ochranného respirátoru?

Zatímco dříve se respirátory používaly takřka výhradně při nejrůznějších řemeslných činnostech, zejména tam, kde bylo hodně prašné prostředí, v posledních měsících jsme si bohužel museli zvyknout také na jejich nošení v obchodech, na úřadech, v hromadné dopravě a na mnoha dalších místech. Slouží jako základní ochrana proti přenosu koronaviru. Jenže ani dnes stále řada lidí neví, jak je vybírat, respektive jakým způsobem je používat.

Výběr dle třídy

Když si chcete pořídit nový respirátor (u sebe byste jich měli vždy mít několik), je zapotřebí si všímat toho, do jaké kategorie patří. V současných podmínkách je nutné používat minimálně respirátory FFP2, u nichž už je deklarovaná účinnost bránění proti pronikání malých částic kolem 92 %. Kvalitní produkty z třídy FFP2 mívají tuto účinnost dokonce vyšší, což je třeba případ produktů značky GOOD MASK. Tyto respirátory jsou ryze české výroby, takže se můžete spolehnout na pravdivost údajů a skutečnou kvalitu, nejde o žádné nespolehlivé produkty odněkud z Číny apod.

Použití respirátoru – základní pravidla

Jestliže chcete maximální ochranu, lze investovat do respirátorů třídy FFP3. U nich se udává účinnost dokonce až 98 %. V každém případě hraje podstatnou roli správné nasazení a používání. Respirátory musejí lidem na obličejích dokonale sedět. Neměl by mezi nimi a pokožkou být žádný volný prostor, a to po celém obvodu, jinak volné průduchy výrazně sníží účinnost pomůcek, což logicky zvýší riziko nákazy. Pakliže vám respirátor nesedí stoprocentně, zkuste jej regulovat pomocí gumičky, tedy jejím stáhnutím tak, aby byl dostatečně těsný. Jinak je dobré si vyzkoušet více modelů. Zjistíte tak, který vám vyhovuje nejvíce.

Nošení respirátorů nepodceňujte. Některé odborné výzkumy ukazují, že jde o jeden z nejefektivnějších nástrojů v boji s pandemií koronaviru. Kromě toho si pro jistotu domů pořiďte antigenní testy. Jsou levné a můžete díky nim snadno zjistit, zda nejste v daný okamžik nakaženi.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient