Na Chebsku a Sokolovsku se opět otřásala zem

V letošním tropickém létě se mnoha lidem kvůli horku špatně spí, na západě Čech se však místní tuto noc nevyspali i z jiného důvodu. Po třech měsících obyvatelé Chebska a Sokolovska opět pocítili zemětřesení.

Největší otřesy přišly kolem půl druhé ráno. Někteří lidé vypověděli, že vnímali chvění či dokonce slyšeli i zapraskání domu. Podle měření Evropsko-středozemního seismologického centra (EMSC) dosáhly otřesy magnituda (jednotka velikosti zemětřesení) 3,7.

Epicentrum bylo podle EMSC severovýchodně od Aše v hloubce dvou kilometrů.

Na Chebsku nejvíce otřesy pocítili obyvatelé v Lubech, Novém Kostele, Habartově, Krajkové, Chebu či Sokolově. Menší chvění však zaznamenali i lidé na Tachovsku, Karlovarsku a dokonce i vzdálenějším Chomutovsku.

Naposledy docházelo k zemětřesení v této oblasti v květnu tohoto roku. Otřesy probíhaly pravidelně po celé dva týdny. V jednu chvíli naměřili seismologové více jak čtyři stupně Richterovy stupnice.

V poslední době je zemětřesení zaznamenáváno právě na Chebsku, ale v dřívějších letech docházelo k silnějšímu chvění země obzvlášť v Moravskoslezském kraji. Tam to však bylo způsobeno důlními otřesy, zatímco v západních Čechách jde o zemětřesný roj. Tento jev uvolňuje energii postupně, i proto nedochází k podstatě žádným škodám na majetku natož ke zranění člověka.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.