Na Chebsku a Sokolovsku se opět otřásala zem

(Aktualizováno před )

V letošním tropickém létě se mnoha lidem kvůli horku špatně spí, na západě Čech se však místní tuto noc nevyspali i z jiného důvodu. Po třech měsících obyvatelé Chebska a Sokolovska opět pocítili zemětřesení.

Největší otřesy přišly kolem půl druhé ráno. Někteří lidé vypověděli, že vnímali chvění či dokonce slyšeli i zapraskání domu. Podle měření Evropsko-středozemního seismologického centra (EMSC) dosáhly otřesy magnituda (jednotka velikosti zemětřesení) 3,7.

Epicentrum bylo podle EMSC severovýchodně od Aše v hloubce dvou kilometrů.

Na Chebsku nejvíce otřesy pocítili obyvatelé v Lubech, Novém Kostele, Habartově, Krajkové, Chebu či Sokolově. Menší chvění však zaznamenali i lidé na Tachovsku, Karlovarsku a dokonce i vzdálenějším Chomutovsku.

Naposledy docházelo k zemětřesení v této oblasti v květnu tohoto roku. Otřesy probíhaly pravidelně po celé dva týdny. V jednu chvíli naměřili seismologové více jak čtyři stupně Richterovy stupnice.

V poslední době je zemětřesení zaznamenáváno právě na Chebsku, ale v dřívějších letech docházelo k silnějšímu chvění země obzvlášť v Moravskoslezském kraji. Tam to však bylo způsobeno důlními otřesy, zatímco v západních Čechách jde o zemětřesný roj. Tento jev uvolňuje energii postupně, i proto nedochází k podstatě žádným škodám na majetku natož ke zranění člověka.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz