Search
Close this search box.

Na českých horách řádil orkán, statisíce domácností jsou bez proudu

Meteorologové se v posledních letech ne vždy trefí do předpovědi, tentokrát se však jejich varování před silným větrem potvrdilo.

Necelých 400 tisíc českých domácností je bez proudu, za což může silný vítr, který panuje v naší republice už od soboty.
Svou největší sílu prokazoval tradičně na horách, např. na Sněžce dosahoval rychlosti přes 190 kilometrů za hodinu, což už lze považovat za orkán. V nížinách foukal vichr silou kolem 80 – 100 km/h. Z velkých měst nejvíce naměřili meteorologové v Ústí nad Labem (117).

Nejhorší situace, co se týká výpadků proudu, je v Moravskoslezském kraji. V této oblasti měli hasiči 400 výjezdů především kvůli spadlým stromům či uvolněným střechám.
Podobný počet případů (350) zaznamenali i hasiči v Ústeckém kraji. Nejhorší situace je na Ústecku a Děčínsku. Kraj vyhlásil energetický kalamitní stav.
Více jak 250 výjezdů museli absolvovat i hasičské jednotky v Pardubickém kraji. I zde energetici vyhlásili kalamitní stav.

Silný vichr se nevyhnul žádnému kraji. Na Karlovarsku ještě navíc sněží. Na Liberecku mají vlaky velká zpoždění.

Během rána už se začal vítr uklidňovat. Lidé by však dnes měli počítat se sněhovými či dešťovými přeháňkami.
Větrné počasí by se ale do Česka zase mělo vrátit tuto středu a vydrží až do konce týdne. Nemělo by však dosahovat takové intenzity jako v uplynulých dvou dnech a nocích.

Kvůli možnému pádu stromů se nedoporučuje v následujících dnech navštěvovat lesy.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient