Search
Close this search box.

Mysleli si, že zachraňují psy. Nyní jsou však obžalováni z krádeže

Vloni v lednu se rozhodla sedmičlenná skupina ochránců zvířat (pět žen a dva muži) k záchraně dvou desítek psů, kteří podle nich žili v nevyhovujících podmínkách. A tak se je rozhodli z polorozpadlé a neobývané zemědělské usedlosti v obci Jankov na Benešovsku odvézt. Jenže podle benešovského soudu k tomu vůbec neměli důvod, protože psi nebyli v takovém stavu, aby bylo nutné je zachraňovat. Ochránci zvířat tak odešli od soudu s peněžitými tresty.
„Vy tomu říkáte záchrana, soud tomu říká krádež. Chápu, že máte rádi zvířata a že máte pocit, že je třeba pro ně dělat dobré věci, protože zvíře je živý tvor schopný pociťovat bolest a utrpení. Nicméně je prokázáno, že psi nebyli v takovém stavu, aby se jednalo o krajní nouzi, které se někteří z vás dovolávají,“ prohlásila soudkyně Ivana Doubková. „Připustím-li teoreticky, že zdravotní stav těch psů byl kritický, což prokázáno nebylo, měli jste na vzniklou situaci reagovat jiným způsobem. Předně přivoláním policie, státní veterinární správy, potažmo praktikujícího veterináře, než tím, že ty psy odcizíte,“ vytkla obžalovaným Doubková.

Ochránci však namítli, že kontaktovali jak policii, tak veterinární zprávu, ale nikdo z nich pořádně nereagoval.

Aktivisté musí zaplatit od 6 do 15 tisíc korun. Pokud by tak neučinili, mohli by strávit za mřížemi 20 až 50 dnů podle výše finanční sankce.

Podle ochranářů psi sloužili pouze k množení a následnému prodeji. Navíc podle jejich slov sloužila zemědělská usedlost i jako koňská jatka. Všude se tam podle nich válely kusy koňského masa.

Majitel psů Jiří Vondruška požadoval po „zlodějích“ odškodnění ve výši 450 tisíc korun, z toho 300 tisíc žádal za citovou újmu. Soud však toto smetl ze stolu, protože majitel nedokázal, že by měl ke psům citový vztah. Důkazem bylo např. i to, že všem psům říkal stejně…

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient