Search
Close this search box.

Muži zákona vypátrali muže, který se v zahraničí skrýval před spravedlností

Policisté zařazeni na oddělení pátrání územního odboru Hradec Králové v těchto dnech vypátrali muže, po kterém bylo téměř dva roky vyhlášeno celostátní pátrání a vydán evropský i mezinárodní zatýkací rozkaz, protože byl předpoklad, že uprchl do ciziny. Jedenačtyřicetiletý muž byl na jaře 2016 kvůli několikasettisícové škodě za trestné činy zpronevěra a podvod odsouzen ke třem letům odnětí svobody nepodmíněně. Jelikož však do vězení nenastoupil, soudce vydal příkaz k dodání do výkonu trestu, na základě čehož bylo vyhlášeno pátrání. V současné době je vedeno proti němu další trestní řízení, kdy je obviněn z dalšího podvodu a zpronevěry. Muži je kladeno za vinu, že od roku 2013 do roku 2016 si půjčil více jak 700 tisíc korun, ačkoliv věděl, že je díky svým exekucím, nebude moci splatit a přijal do prodeje zboží ve výši 4 milionů korun, které neuhradil ani nevrátil. Na konci letošního července trutnovský vyšetřovatel ukončil vyšetřování a kompletní spis s návrhem na podání obžaloby předal Okresnímu státnímu zastupitelství v Trutnově.

Pátrači vlastním šetřením zjistili, že by se hledaná osoba měla nacházet na území Chorvatska. Z tohoto důvodu cestou oddělení mezinárodní policejní spolupráce požádali chorvatské kolegy o prověření zjištěných skutečností. Ti zareagovali okamžitě, informace prověřili a následně hledaného muže zadrželi na chorvatském ostrově Pag, kde vystupoval pod cizí identitou. Vzhledem k tomu, že po něm pátrali i Chorvati v souvislosti s jeho dřívějším podnikáním v oboru prodeje elektrokol, kdy měl i tam způsobit několikamilionové škody, se v současné době nachází v chorvatské vazbě. Zda ho nejprve odsoudí v Chorvatsku, nebo ho vydají do České republiky, je zatím v jednání.

Od začátku roku hradečtí pátrači vypátrali celkem 222 osob. Jednalo se o osoby, které byly pohřešované nebo, na které byl vydán příkaz do výkonu trestu nebo příkaz k zatčení. V databázi jim zůstává 60 osob (tento počet se však neustále mění), z čehož je 29 osob, po kterých se pátrá více jak rok. Téměř 20 let pátrají po Radovanu Čermákovi, na kterého je vydán kvůli zanedbání povinné výživy souhlas se zadržením. O některých lidech se ví, kde se nacházejí, ale nejsou zákonné páky, jak je do České republiky dostat.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient