Může být žokej Váňa klidný, nebo se jeho náskok bude ztenčovat?

Zítra se v Pardubicích uskuteční sportovní událost, která zpravidla připoutá k obrazovkám i ty diváky, kteří se jinak o dostihy mnoho nezajímají. V neděli 14. října se totiž pořádá 128. ročník Velké pardubické.

Na start se postaví 21 koní. Nebude mezi nimi chybět ani obhájce vítězství No Time To Lose. Na svém hřbetě však bude mít jiného jezdce. Protože jeho stálý žokej (s kterým právě vyhrál loňskou Velkou pardubickou) Jan Kratochvíl není zdravotně v pořádku, nahradí ho Josef Váňa mladší. Jeho největším soupeřem by měl jeho tréninkový druh Ange Guardian, kterého pojede Jiří Kousek.
Letos na startu nebude ani jediný zahraniční kůň, zato však v sedle českých koní budou kromě domácích žokejů i deset „přespolních“.

Nejvíce vítězství z tohoto těžkého závodu má na svém kontě legendární žokej Josef Váňa starší, který však letos startovat nebude. Před týdnem se totiž podrobil operaci. Osm prvenství získal tento populární žokej na třech koních. Čtyřikrát zvítězil na Železníkovi – 1987, 1988, 1989, 1991, jednou v roce 1997 s Vronskym, a pak ještě přišel hattrick v letech 2009, 2010, 2011 s Tiumenem.

Čtyř vítězství dosáhla trojice žokejů. Václav Caloupka v letech 1969, 1971, 1972 (kůň Korok) a 1977 (Václav). Německý jezdec Petr Ghem si připsal úspěchy v roce 2001 (Chalco) a poté 2002 ( Maskul), 2003 a 2004 (Registana). A ještě Jan Faltejsek v letech 2012, 2013, 2014 s koněm Orphee des Blins a 2016 s Charme Lookem.
Zatímco prvně dva jmenování se už nemohou Váňovi přiblížit, Chaloupka kvůli věku a Ghem ze zdravotních důvodů (po pádu z koně ochrnul), Faltejsek není bez šance se pokusit Váňovi v počtu triumfů přiblížit. Letos pojede na koni s cizokrajným jménem Tzigane du Berlais.

Velkou pardubickou v posledních letech neprovázejí žádné aféry. Naposledy se tak stalo na začátku devadesátých let, kdy se ochránci zvířat postavili na start a chtěli zamezit odstartování. Následoval tvrdý policejní zákrok. Jejich snaha však přinesla své ovoce, pořadatelé upravili trať tak, aby už nebyla nebezpečná jako dříve. Např. snížili hloubku Velkého taxisůva příkopu ze dvou metrů na jeden či zavedli zavlažování trati, aby změkčili povrch dráhy, který dříve často ničil koním nohy.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak