Search
Close this search box.

Může být žokej Váňa klidný, nebo se jeho náskok bude ztenčovat?

Zítra se v Pardubicích uskuteční sportovní událost, která zpravidla připoutá k obrazovkám i ty diváky, kteří se jinak o dostihy mnoho nezajímají. V neděli 14. října se totiž pořádá 128. ročník Velké pardubické.

Na start se postaví 21 koní. Nebude mezi nimi chybět ani obhájce vítězství No Time To Lose. Na svém hřbetě však bude mít jiného jezdce. Protože jeho stálý žokej (s kterým právě vyhrál loňskou Velkou pardubickou) Jan Kratochvíl není zdravotně v pořádku, nahradí ho Josef Váňa mladší. Jeho největším soupeřem by měl jeho tréninkový druh Ange Guardian, kterého pojede Jiří Kousek.
Letos na startu nebude ani jediný zahraniční kůň, zato však v sedle českých koní budou kromě domácích žokejů i deset „přespolních“.

Nejvíce vítězství z tohoto těžkého závodu má na svém kontě legendární žokej Josef Váňa starší, který však letos startovat nebude. Před týdnem se totiž podrobil operaci. Osm prvenství získal tento populární žokej na třech koních. Čtyřikrát zvítězil na Železníkovi – 1987, 1988, 1989, 1991, jednou v roce 1997 s Vronskym, a pak ještě přišel hattrick v letech 2009, 2010, 2011 s Tiumenem.

Čtyř vítězství dosáhla trojice žokejů. Václav Caloupka v letech 1969, 1971, 1972 (kůň Korok) a 1977 (Václav). Německý jezdec Petr Ghem si připsal úspěchy v roce 2001 (Chalco) a poté 2002 ( Maskul), 2003 a 2004 (Registana). A ještě Jan Faltejsek v letech 2012, 2013, 2014 s koněm Orphee des Blins a 2016 s Charme Lookem.
Zatímco prvně dva jmenování se už nemohou Váňovi přiblížit, Chaloupka kvůli věku a Ghem ze zdravotních důvodů (po pádu z koně ochrnul), Faltejsek není bez šance se pokusit Váňovi v počtu triumfů přiblížit. Letos pojede na koni s cizokrajným jménem Tzigane du Berlais.

Velkou pardubickou v posledních letech neprovázejí žádné aféry. Naposledy se tak stalo na začátku devadesátých let, kdy se ochránci zvířat postavili na start a chtěli zamezit odstartování. Následoval tvrdý policejní zákrok. Jejich snaha však přinesla své ovoce, pořadatelé upravili trať tak, aby už nebyla nebezpečná jako dříve. Např. snížili hloubku Velkého taxisůva příkopu ze dvou metrů na jeden či zavedli zavlažování trati, aby změkčili povrch dráhy, který dříve často ničil koním nohy.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient