Search
Close this search box.

Muž zaútočil přes sociální sítě na dítě

Vrchní komisař služby kriminální policie a vyšetřování z odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje obvinil v těchto dnech 23 letého muže z Jihlavy ze zvlášť závažného zločinu sexuální nátlak, spáchaný ve stadiu pokusu a z přečinů výroba a jiné nakládání s dětskou pornografií a dále z neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči.

Muž je obviněn z toho, že v průběhu března 2017 kontaktoval pod změněnou identitou prostřednictvím sociálních sítí tehdy 14 letou dívku z východních Čech, a to pod záminkou, získat od ní své přihlašovací údaje do sociální sítě. Za tímto účelem použil fiktivní program pro tzv. „zrychlení internetu“, který dívce zaslal, na což zareagovala tak, že v dobré víře vyplnila a zaslala své přihlašovací údaje. Pomocí nich pak obviněný neoprávněně vnikl do počítačového systému a získal zde její intimní fotografie, včetně videa, ačkoliv věděl, kolik jí je let. Poté pod pohrůžkou, že pokud nevyrobí podobné video a fotografie a nepošle mu je, získané fotky zveřejní. Dívka to však naštěstí odmítla a naopak dostala odvahu se svěřit rodičům. Prověřování tohoto závažného případu trvalo několik měsíců. Podezřelý muž však nakonec skončil na policii, kde si vyslechl obvinění. K činu se částečně přiznal. Za uvedené jednání mu hrozí trest odnětí až na 12 let.

Je zde podezření, že obviněný však takto pravděpodobně kontaktoval stovky nedospělých žen a dívek po celé České republice, jejichž profily si předem tipoval na Facebooku. Policisté se proto případem i nadále intenzivně zabývají a současně opět kladou důraz také na prevenci. Vždy si předem pečlivě rozmyslete, jaké osobní údaje, fotografie nebo videa zveřejníte na sociálních sítí. I umístění do tzv. „uzamčených“ fotogalerií v sobě totiž skrývá riziko, že můžou být zneužity třetí osobou!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient