Lidé, kteří mají problém si najít partnera ve svém okolí, zpravidla nakonec zamíří na internetové seznamky. Ne vždy se tam však seznámí s poctivým člověkem. Špatnou zkušenost s tímto způsobem seznámení má za sebou žena z Brněnska trpící bipolární afektivní poruchou (maniodeprese, změny nálad).
Žena se na internetu seznámila s 48letým Petrem Melicharem, který jí brzy navrhl, že by si měla odpočinout a to nejlépe tak, že odjede do ciziny. Ona s tímto návrhem souhlasila a odjeli spolu do Itálie. Jenže žena přestala v cizině brát léky a její duševní nemoc se zhoršovala. Navíc z jejího ctitele se vyklubal podvodník, který začal zneužívat ženiny příbuzné, když jim psal jejím jménem. „Utvrzoval je v to, že poškozená nemá žádné finanční prostředky a že je v Americe. Když mu psali, aby se dostavila na konzulát, nereagoval, požadoval další finanční prostředky a zvyšoval naléhavost svých požadavků,“ popsal senát v čele s Vlastimírem Čechem. Jak se později zjistilo, Melichar už dříve získával peníze vymyšlenými historkami, aby nemusel pracovat, např. vylákal 35 tisíc na smyšlenou léčbu svého syna v Tibetu. Anebo si dal inzerát, že provozuje jazykové kursy, vybral od lidí peníze, ale žádné vyučování cizích jazyků se nekonalo.
I když příbuzní „unesené“ už mu žádné peníze neposlali, přesto nadále s družkou zůstal v Itálii. Nakonec se je povedlo najít na základě evropského zatýkacího rozkazu. Žena už v té době byla v naprosto zdevastovaném psychickém stavu.
Původně se vyšetřovatelé domnívali, že by mohla být Melicharovým komplicem v jeho nekalostech, ale nakonec došli k tomu, že byla jen využita.
„Je mi líto toho, že jsem se dostal až sem a mrzí mě to. Nejsem hrdý na svou trestní minulost, ale teď už se cítím dobře, rád bych žil takovým životem jako dříve, kdy jsem pracoval u hasičů, abych měl práci a platil dluhy,“ přesvědčoval Melichar soudce. Ten však zůstal neoblomný a i na základě recidivy (Melichar už byl 16x trestán) poslal obžalovaného na čtyři roky do vězení. „V minulosti byl opakovaně trestán vesměs za majetkovou trestnou činnost, a i přes pozitivní zjištění stran současného života nelze jinak než ukládat trest vězení, podmínka nepřipadá v úvahu,“ konstatoval Čech.