Muž si ponechal nalezenou peněženku, dopustil se tak trestného činu

Rokycanští policisté přijali oznámení o zatajení nálezu, kterého se dopustil dosud neznámý pachatel, který si prvního červencového dne přisvojil nalezenou pánskou peněženku s osobními doklady a hotovostí. Poškozený 33letý muž přišel o peněženku v přesně nezjištěné době mezi 12.00 až 22.00 hodinou v jedné z rokycanských ulic. Škoda, která byla poškozenému ze strany dosud neznámého pachatele způsobena, se pohybuje v částce přesahující padesát tisíc korun. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu zatajení cizí věci. Případem se nadále zabývají a po pachateli a odcizených věcech pátrají.

Během roku se policisté s obdobnými případy setkávají opakovaně. Pokud jde o věc (vyjma platebního prostředku) do pěti tisíc korun, ten kdo si věc ponechal, dopouští se protiprávního jednání v rovině přestupku. Ten, kdo si ponechá peněženku, mobilní telefon a jiné předměty, u kterých jejich hodnota dosahuje či převyšuje částky pěti tisíc korun, dopuští se již trestného činu. Někteří občané se mylně domnívají, že si nalezenou věc mohou beztrestně ponechat. V případě, že si nepoctivý nálezce věc ponechá, naplňuje skutkovou podstatu trestného činu – § 219 Zatajení věci.

O trestný čin jde i v případě, že nálezce (pachatel) si věc ponechává, aniž by s ní jakýkoliv způsobem nakládal a odmítá ji vrátit. Správné chování je takové, že nálezce v případě nálezu věci, která mu nepatří, předá na příslušný úřad nebo policii. To může učinit i anonymně, když nalezenou věc vhodí do schránky důvěry.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient