Muž našel v Chlumíně výbušninu, musel jí zlikvidovat pyrotechnik

Policisté Obvodního oddělení Neratovice vyjížděli 1. listopadu 2018 v ranních hodinách do obce Chlumín. Na linku 158 volal oznamovatel, že v pískovně v obci Chlumín při těžbě písku nalezli předmět připomínající výbušninu. Na místo byl okamžitě přivolán pyrotechnik, který nález posoudil, a výbušninu přímo na místě zneškodnil.

Policisté ve Středočeském kraji velmi často řeší případy nálezu výbušnin granátů a jiné staré munice. Na místo okamžitě vyjíždějí pyrotechnici, kteří ke každému podezřelému předmětu přistupují, jako by šlo o nebezpečný nález, funkční munici. Zachovávají tedy nejvyšší míru bezpečnosti, aby při manipulaci nedošlo k explozi. Policisté přivolaní na místo nálezu, místo v dostatečné vzdálenosti zajistí tak, aby byl znemožněn přístup dalším nepovolaným osobám. V případech nálezu na odlehlých lokalitách, v polích, lesích, tam kde není ohrožen život osob a nehrozí způsobení škody na majetku, může být nebezpečný předmět likvidován přímo v lokalitě nálezu. Velmi často je však převážen k odborné likvidaci na jiné k tomu určené místo.

Při neopatrné manipulaci může dojít k vážným mnohdy smrtelným zraněním. Velmi často pokud osoba přežije, nese si trvalé následky celý život. Poznamenány jsou tak osudy nejen jednotlivců, ale i jejich blízkých.

Při nálezu podezřelého předmětu vždy dodržujte následující doporučení:

-při nálezu výbušnin, zbraní nebo střeliva s nimi v žádném případě nijak nemanipulujte, nepodnikejte žádné kroky k jejich likvidaci
-ihned vyrozumějte Policii ČR, nejlépe prostřednictvím tísňové linky 158
-prostor nálezu je třeba ihned uzavřít před vstupem nepovolaných osob, zejména dětí
-nepodceňujte ani staré a značně zkorodované výbušniny, střelivo nebo zbraně. Korozí může dojít k narušení systému pojistek a k výbuchu potom stačí v extrémním případě i nepatrný otřes způsobený dotykem lidské ruky
-nezapomeňte poučit přiměřeně věku také své děti

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.