Search
Close this search box.

Mše pod širým nebem byla zkouškou, počasí bylo mrazivé

Setkání mládeže ostravsko-opavské diecéze s biskupem nazvané BISCUP se letos konalo poprvé v Hlučíně. Na pět set mladých lidí strávilo na Hlučínsku pestrý víkend, který zakončila v neděli 18. března mše pod širým nebem na hlučínském Mírovém náměstí.

„Přijely jsme z Hnojníka a byl to pro nás moc krásný zážitek. Nejvíce se nám líbila ta silná atmosféra. Opravdu jsme tu byli blíže Bohu,“ prozradila účastnice setkání, čtrnáctiletá Nela Wardasová, která dorazila se svými třemi kamarádkami. Děvčatům ani nevadilo, že venku mrzlo, až praštělo.

Že se mimořádná akce konala v Hlučíně, potěšilo i mnohé místní lidi. Užít si mši přišli také manželé Ciganovi. „Byli jsme už včera na setkání v ludgeřovickém kostele a na dnešek jsme se moc těšili. Jsme pyšní, že se taková akce koná zrovna v našem městě. Je mi pětasedmdesát let, celý život bydlím v Hlučíně, ale nikdy dříve jsem tu nic takového nezažil,“ prohlásil Alfons Cigan. Jeho žena Eva dodala, že ji mladí lidé okouzlili: „Jsou tak slušní, nedělají žádný nepořádek. Mohli by být vzorem pro ostatní!“

Vlezlý mráz označil za pořádnou zkoušku víry všech zúčastněných starosta Hlučína Pavel Paschek, pod jehož záštitou se akce konala. „Když jsem četl dopis otce biskupa, v němž městu děkoval za pomoc při organizaci setkání, uvědomil jsem si, že děkovat bychom měli naopak my, za to, že jsme dostali příležitost představit křesťanské mládeži naše překrásné město a skvělé lidi v něm,“ řekl starosta s dodal: „Věřím, že budete po několika dnech silných setkání a zážitků odjíždět s pocitem, že vaše víra je silnější.“

Setkání pořádalo Diecézní centrum mládeže a Diecézní středisko mládeže se sídlem ve Staré Vsi nad Ondřejnicí Biskupství ostravsko-opavského. Město Hlučín poskytlo prostory pro některá setkání i pro ubytování účastníků akce.
Páteční program v hlučínské sportovní hale zahájila série veselých scének, které parodovaly přípravu na BISCUP. „Silným momentem zahajovacího večera byla tři svědectví o naději. O zkušenost z prožité autonehody, dnech v péči zdravotníků a čase k přemítání o svém životě se podělil týmák Marek. O zkušenostech s provázením umírajících hovořila sestra boromejka, která pečovala o nedávno zesnulého kněze Michala Jadavana, jenž zemřel ve věku 35 let s nadějí na setkání s Kristem. A o svém životě na invalidním vozíku a své cestě k víře se podělila tělesně postižená Kačka z farnosti Ostrava-Třebovice,“ informoval mluvčí diecéze Pavel Siuda. Po společné modlitbě čekala mládež cesta na druhý konec města do Základní školy Rovniny, kde byl zajištěn nocleh ve třídách a tělocvičně. Organizátoři setkání naplánovali na sobotní dopoledne pěší pouť do Ludgeřovic. Útočištěm před mrazivým větrem, který putování ztěžoval, se stal kostel sv. Mikuláše, kde se konala mše svatá.

„Biskupa Václava Lobkowicze, který se ze zdravotních důvodů na setkání nedostavil, u oltáře zastupoval biskupský vikář pro pastoraci Vít Zatloukal. Ten ve své promluvě na svém životním příběhu mladým ukázal, že se stejně jako Maria nemusí ani oni bát přijímat od Boha úkoly, které jim svěří,“ informoval mluvčí Siuda. Odpoledne měli účastníci setkání možnost přijetí svátosti smíření v kostele sv. Jana Křtitele, někteří navštívili Muzeum Hlučínska. Večer byly na programu čtyři workshopy. O kráse i zranitelnosti ženy, která se musí přijmout a poznat své potřeby, hovořila na setkání vyhrazeném jen dívkám Marie Vaňková. Workshop pro kluky a dospívající muže vedl mladý katolický kněz Vojtěch Vágai, který má na starost mládež v českobudějovické diecézi. Proč je důležité, jakou hudbu posloucháme, vysvětlil vicerektor kněžského semináře v Olomouci Pavel Šupol, jehož životním koníčkem je právě křesťanská hudba všech žánrů. Setkání mládeže v Hlučíně poctil svou návštěvou také fotograf a pedagog Jindřich Štreit. V Červeném kostele se s ním mohli setkat ti, které zajímalo vyprávění nejen o fotografiích, ale i o lidech, které při své práci poznal.

Nedělní mši svatou z hlučínského náměstí živě přenášela televize Noe. Bohoslužbu celebroval dlouholetý ředitel sekce pro mládež při České biskupské konfederaci Jan Balík, který v roli hlavního celebranta zastoupil biskupa Františka Václava Lobkowicze i pomocného biskupa Martina Davida, který provázel poutníky z ostravsko-opavské diecéze ve Svaté zemi.

Celé setkání provázel citát z Lukášova evangelia vybraný papežem Františkem pro 33. Světový den mládeže: „Neboj se Maria, neboť jsi nalezla milost u Boha“.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient