Možnosti udržitelné dopravy i kulturní program nabídne letos v Praze Den bez aut

Jako každý rok se 22. září promění jedna z rušných pražských ulic v pěší zónu. Letos akcí „Den bez aut“ ožije karlínská Křižíkova ulice a umožní tak místním restauracím, obchůdkům i kavárnám rozšířit se do ulice a rozhýřit městskou atmosféru hudbou, barvami, vůněmi, chutěmi a zábavou. Při této příležitosti bude také slavnostně podepsáno memorandum mezi městem a bikesharingovými společnostmi. Den plný aktivit zakončí svým vystoupením skupina The Tap Tap.

Dnem bez aut vrcholí Evropský týden mobility, který se tento týden koná ve stovkách velkoměst po celém světě. Prostor od křižovatky na Florenci po Karlínské náměstí se 22. září otevře lidem, a to jak pro jejich každodenní, tak i zcela neobvyklé aktivity. Od 14:00 hodin se návštěvníci mohou zúčastnit netradičního běhu Prague Extreme walk, jehož cílem je poukázat na problematiku znečištěného ovzduší.

V ulici budou stánky spolupracujících či partnerských organizací a iniciativ, které lidem představí alternativní způsoby cestování a přimějí je k úvahám o životním prostředí a udržitelnosti dopravy. Návštěvníci si také budou moci vyzkoušet městská kola, cargo kola, elektrokola a seznámí se také s konceptem bare foot chůze. Nebudou chybět stánky s občerstvením s nabídkou kávy, koláčů, quichů, zmrzlinových sandwichů, ale i tibetských knedlíčků momos. Na Karlínském náměstí se tak vedle čtyřiceti pěti stánků objeví i stage s nabitým programem. Dopoledne vystoupí taneční či hudební soubory a dorazí sem i účastníci Pražského cyklozvonění.

Návštěvníci se mohou těšit také na BMX show nebo se zúčastnit komentované prohlídky Karlína s architektem Petrem Kučerou. Odpoledne pak vystoupí známí hudebníci a kapely. Od pěti hodin bude hrát na podiu kapela Pískomil se vrací, teenageři se pak mohou těšit v sedm hodin na pouliční umělce Jakuba Ondru a Štěpána Krtičku. Pro všechny milovníky hudby poté na závěr vystoupí kapela složená z handicapovaných lidí – The Tap Tap. Kompletní program a další informace naleznete na www.etm.praha.eu.

Změna dopravního režimu v ulici Křižíkova

Během Dne bez aut (od páteční do sobotní půlnoci) bude Křižíkova ulice uzavřena, a to od křižovatky na Florenci, až po Karlínské náměstí pro veškerou dopravu. V úseku křižovatka Florenc – Negrelliho viadukt bude umožněn pouze provoz městské hromadné dopravy, vždy pouze v jednom jízdním pruhu.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.