Mosazný lustr ze Slaného skončil v buštěhradském restaurátorském ateliéru

Restaurování mosazného lustru ze zasedacího sálu býv. Okresního domu ve Slaném je realizováno současně s obnovu stropu na který je zavěšen. Lustr byl demontován a nyní je rozložen v restaurátorském ateliéru Houska & Douda v Buštěhradě, kde práce probíhají pod dohledem zástupců památkové péče.

Finální povrchová úprava mosazného 12-ti plamenného lustru bude odpovídat té původní, tedy kombinaci matné a leštěné mosazi. Vyniknou i všechna skleněná stínítka bez poškození dochovaná s nádherným leptaným secesním dekorem. Poškození kovu bylo minimální, nebylo tedy nutné vytvářet nové kusy, pouze bylo místy žádoucí obnovit spoje pomocí stříbra. Lustr byl původně plynový, nyní je elektrifikován. S tím souvisí i potřeba obnovy elektroinstalace … vlastník, město Slaný tak ještě musí rozhodnout jak bude lustr svítit a bude možné světlo regulovat … zda po jednotlivých „patrech“ tzv. kruhových kolonách nebo formou stmívání. Práce provádí odborníci pod vedením restaurátora Ivana Housky, jehož firma Houska & Douda s.r.o. se podílela na mnoha významných realizacích, například na velké opravě pomníku Palackého nebo Žižky v Praze. Lustr se vrátí na své místo až po dokončení restaurování dřevem obloženého stropu s malovanými podhledy.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak