Search
Close this search box.

Mosazný lustr ze Slaného skončil v buštěhradském restaurátorském ateliéru

Restaurování mosazného lustru ze zasedacího sálu býv. Okresního domu ve Slaném je realizováno současně s obnovu stropu na který je zavěšen. Lustr byl demontován a nyní je rozložen v restaurátorském ateliéru Houska & Douda v Buštěhradě, kde práce probíhají pod dohledem zástupců památkové péče.

Finální povrchová úprava mosazného 12-ti plamenného lustru bude odpovídat té původní, tedy kombinaci matné a leštěné mosazi. Vyniknou i všechna skleněná stínítka bez poškození dochovaná s nádherným leptaným secesním dekorem. Poškození kovu bylo minimální, nebylo tedy nutné vytvářet nové kusy, pouze bylo místy žádoucí obnovit spoje pomocí stříbra. Lustr byl původně plynový, nyní je elektrifikován. S tím souvisí i potřeba obnovy elektroinstalace … vlastník, město Slaný tak ještě musí rozhodnout jak bude lustr svítit a bude možné světlo regulovat … zda po jednotlivých „patrech“ tzv. kruhových kolonách nebo formou stmívání. Práce provádí odborníci pod vedením restaurátora Ivana Housky, jehož firma Houska & Douda s.r.o. se podílela na mnoha významných realizacích, například na velké opravě pomníku Palackého nebo Žižky v Praze. Lustr se vrátí na své místo až po dokončení restaurování dřevem obloženého stropu s malovanými podhledy.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním: na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient