Search
Close this search box.

Moravskoslezský kraj se zaměřil na požární ochranu památek

Požáry Karnoly a kostela v Gutech vyvolaly diskuzi na téma požární ochrana památek. Moravskoslezský kraj uspořádal pro odbornou veřejnost konferenci, která pomůže lépe chránit památky před ohněm. Cílem konference je propojit principy památkové péče s požadavky na požární ochranu. Kromě přednášek měla celodenní akce i praktickou část. Účastníci konference měli možnost vidět komentovanou ukázku hašení v těžko dostupném areálu Státního zámku Hradec nad Moravicí.

„Památky v Moravskoslezském kraji jsou mnohdy proti vzniku a šíření požáru špatně chráněné. Oslovili jsme proto památkáře, vlastníky a správce památek a Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje. Věřím, že jejich odborné diskuze pomohou naše kulturní dědictví lépe chránit. Požár Karnoly i gutského kostela způsobil ztráty nevyčíslitelné hodnoty. Taková neštěstí by se už neměla nikdy opakovat,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad konferencí Požární ochrana kulturního dědictví v Moravskoslezském kraji převzal záštitu.

První, teoretickou část konference tvořily příspěvky hasičů a památkářů. Přednášející se zaměřili na technická a organizační opatření, která mohou eliminovat škody na kulturním dědictví. „Podstatná pro nás také byla analýza dosavadní ochrany našich památek. Konference potvrdila důležitou roli požárně bezpečnostních nařízení. Nesmírně zajímavé byly také rozbory požárů krnovské textilky a kostela Božího Těla v Gutech. Musím přiznat, že se mi vrátily všechny ty silné emoce, které jsem při obou neštěstích před pár měsíci prožíval,“ řekl náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

Po ukončení teoretické části konference se všichni přesunuli k zámku, kde mohli sledovat praktickou ukázku zásahu hasičského sboru. Velitel cvičení ohlásil požár, vysvětlil činnost systému elektrické požární signalizace a vyhlásil poplach. „Bylo fascinující akci sledovat. Cvičení se zúčastnilo 6 hasičských jednotek, přijelo 9 hasičských vozů a přes tři desítky hasičů. Všem nám bylo jasné, že jde pouze o simulaci požáru jedné z části Bílého zámku, přesto se nám tajil dech. Součástí cvičení bylo také pátrání po dvou dětech, které se při prohlídce v zámku odpojily od skupinky a ztratily se,“ řekl náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo a dodal: „Doufám, že si oheň svou daň už vybral a další škody na našem kulturním dědictví už nenapáchá.“

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient